ashdod10 logo

מצוקת הגננים באשדוד

הגננים באשדוד מוחים על כך שהעירייה צמצמה לאחרונה את מספר ימי פינוי הגזם מיומיים בשבוע, ליום אחד בשבוע, בכל רובע.  לטענתם זה גורם להם לקשיים מיותרים ופוגע קשות בפרנסתם ובנוסף, ביום חמישי לא מתבצע פינוי גזם באף אחד מרבעי העיר. הגננים טוענים שהעירייה מגלה אטימות ואף הקשיחה את מדיניות הטלת הקנסות על הוצאת גזם שלא במועד המתאים לרובע המסוים
רבקה יניב | חמישי, 11 ספטמבר 2014 19:46

חיים נגר, גנן שעובד בעשרות גינות ברבעים י"א, ט"ו, ט"ז ו-י"ז טוען שבכל הרבעים הללו מפנים את הגזם ביום שני בלבד. נגר וגננים נוספים, שביקשו להישאר בעילום שם, שעובדים באזורים המוזכרים טוענים שזה בלתי אפשרי לעמוד בגזרה, לפיה עליהם להספיק לעבוד בעשרות גינות ביום אחד.
זאת ועוד, אם הם בוחרים לעבוד באזורים הללו בימים אחרים בהם לא מפנים מהם את הגזם הם נאלצים לפנות את הגזם לרבעים אחרים, בהם מפנים את הגזם באותו יום. אלא שאז הם נתקלים בכעסם של תושבי אותו רובע אליו העבירו את הגזם, לקראת פינויו על ידי העירייה. ואם זה עוד לא מספיק הגננים גם לא מורשים יותר להשליך את הגזם ל"צפרדעים" שבעבר יוחדו לגזם.
בעקבות צמצום ימי פינוי הגזם, נגרם לגננים נזק כלכלי, שכן הם נאלצים לדבריהם לוותר על גינות. הנזק הכלכלי הזה מצטרף לנזקים שנגרמו להם כעסקים קטנים בעקבות מבצע "צוק איתן" והנה לכם מתכון ודאי להתרסקות כלכלית משמעותית, שיהיה קשה להתאושש ממנה, אם בכלל.
לדברי הגננים, הם נפגשו לפני כחודשיים עם ראש מינהל התפעול שלמה רוטנברג, והעלו בפניו את הבעיות בעקבות צמצום ימי פינוי הגזם וביקשו שהדברים יחזרו לקדמותם. רוטנברג, לטענתם, הבטיח להם תשובה שעד היום לא התקבלה. בצר להם שיגרו הגננים לפני כשבועיים גם מכתב לראש העיר, יחיאל לסרי, אבל גם ממנו לא קיבלו עדיין תשובה.

חיים נגר

תגובת העירייה: "לא ניתן לשנות את ימי הפינוי"

מהעירייה נמסר כי "מינהל התפעול מיישם הלכה למעשה תוכניות עבודה הנגזרות מחזון ראש העיר לנושא קיימות וערכי סביבה. לפיכך נושא הגיזום נבחן בין היתר מול רשויות אחרות, וכמו בערים הגדולות פינוי של גזם וגרוטאות נקבע לימי פינוי מוגדרים. מבחינה זו, אשדוד אינה שונה מההסדרים הקיימים בערים אחרות בארץ.
לצורך יישום השינויים, יצאה העירייה בקמפיין הקורא לתושבים ולציבור הכללי לפעול על פי ההנחיות החדשות ולשמר סביבה נקייה. יצויין כי אין שום היגיון שכל אחד יגזום ויפנה לרחובות פסולת גיזום או גרוטאות כרצונו, ויגרום לחסימת מעברים לתושבים, לפגיעה בבטיחות התושבים, לפיזור הפסולת במרחב הציבורי ולשאר נזקי סביבה הנובעים מכך.
כארגון המופקד על האינטרס הציבורי ומחוייב להתייעלות ולניהול אפקטיבי, בנתה העירייה מנגנון גמיש היכול לתת מענה במקרים קיצוניים, בתיאום עם המינהלות והמוקד העירוני. במהלך זה יש התייעלות כלכלית וחיסכון כספי שמופנים לנושאים כמו חינוך/תשתיות/רווחה.
חשוב להדגיש כי מהלך זה אינו רק של שמירה על ניקיון רחובות ואיכות הסביבה, אלא חלק ממהלך כולל ומקיף של הפרדת גזם מפסולת והעברתו למחזור המשתלב כאמור בחזון הקיימות.
אכן מספר גננים פנו בבקשה להגדיל את ימי הפינוי אך בשלב זה, מאחר והמינהל נמצא בעיצומו של קמפיין בו נדרשו התושבים להתכונן לימי ההוצאה שנקבעו, ומכיוון שהדרישה והפרסום הן לכלל התושבים, לא ניתן לשנות את ימי הפינוי. לציבור הכללי כמו גם לגננים, ניתן מספיק זמן כדי להיערך לשינויים. לא מעט גננים הפנימו הקמפיין ונערכו לשינויים והציפייה היא שגם האחרים יתאימו עצמם לשינויים".

תגיות: