ashdod10 logo

מי אתה בוריס גיטרמן, שתזלזל בצילקר, כצנלסון ואחרים?

מר גיטרמן היקר, אולי אתה חי בסרט מצחיק? או אולי תשובותיך לכתב הן סוג של פרודיה?. לפני שאתה מזלזל באנשים, אולי תענה לי בבקשה: כמה מקומות עבודה - עבודה שמפרנסת בכבוד(מפעלים), מר גיטרמן, הוספתם לעיר? כמה דירות לזוגות צעירים בניתם במחירי עלות בעיר? כמה מפלגות עברת? כמה תיירים הבאתם בקדנציה הזו לעיר? כמה בתי מלון בניתם בעיר?  מלבד בית החולים שכל יום שני וחמישי עשו לו בעבר הנחת אבן פינה, לא שיניתם הרבה. לפחות צילקר, שגם הוא עשה הרבה טעויות, בנה עיר שאתה רק יכול לחלום עליה
שמואל יוסף | חמישי, 25 אפריל 2013 09:27

 השבוע פורסם כי בוריס גיטרמן, ממלא מקום ראש העירייה, פרסם את הדברים הבאים: "בתחילת 2015 ייפתח בדרום העיר, סמוך לתחנת הרכבת, קומפלקס בידור ופנאי ענק - מתחם "ביג"". עוד מסופר, "כי נערכה ישיבה עם יזמי הפרויקט, בהשתתפות גיטרמן וראש העיר, ואלה הציגו בפניהם הדמיות וסרטון וידאו, על הקומפלקס ההולך ומוקם"..."במקום עתידים להיפתח מועדונים, ברים ובתי קפה נוסף למתחם בתי קולנוע גדול ומפואר.

כמו כן, יוקם במקום מרכז קונגרסים עירוני, נוסף לשדרת חנויות מעוצבות של מיטב המותגים והמעצבים". בתגובה לפרסומים כתב דובר תנועת "אשדודים" נאור ביטון: "האם חסרות באשדוד חנויות? ומי יעבוד בהן? האם חסרות רבע-חצי משרות לצעירים, שבהן מקבלים שכר מינימום שעתי בלבד? לפי הפרסום של מר גיטרמן, הקניון החדש יהיה 'מרכז אופנה', שזהו שם שיווקי לחנויות רבות ועוד הכנסה גבוהה מארנונה. אך מדוע לבנות עוד ועוד חנויות כשאפשר לנסות להביא מתחם קולנוע כמו הסינמה סיטי, גן חיות, מבנה לתיאטרון עירוני, פארק מתקני שעשועים לכל המשפחה? מרכזי הקניות באשדוד כוללים את מתחם גן העיר, קניון סיטי, קניון סי מול. ובקרוב גם ביג. האם זה לא מוגזם? אמנם מרכזי מסחר הם חשובים, אך תושבי אשדוד חשובים יותר".  האמת, לא הייתי נדרש לנושא אלמלא תגובתו של בוריס גיטרמן לדברים: "יש להם עוד הרבה מה ללמוד לפני שהם תוקפים. זה לא יפה. שישאלו ונסביר להם. זה פופוליסטי ביותר מה שהם אומרים. מה גם שהחברה הבטיחה לנו שתיבנה תעשיית הייטק על חשבונה".

שמתם לב? מר גיטרמן אומר "יש להם עוד הרבה מה ללמוד לפני שהם תוקפים. זה לא יפה". מר גיטרמן היקר - שאלת את עצמך, אולי במקרה, האם גם לך יש הרבה מה ללמוד לפני שאתה מגיב? אתה מדבר על "לא יפה?" - וזה יפה שאתה מדבר בראיון שנערך עמך בתאריך - 14.3.2013 באופן מזלזל על צילקר, על כצנלסון, על אריה ללוש ומבטל אותם אחד אחד?. מי שקורא את הריאיון הזה אתך, נדמה לו, אדוני, שלפני שנבחרת אשדוד הייתה צִיָּה ושממה. לא היו בה בתים. לא היו כבישים. לא היו רמזורים. ואז הגיע מר גיטרמן הכל יכול והפך את אשדוד למה שהיא כיום. שימו לב קוראים יקרים, ציטוט: "זה לא מקרי שאנחנו זוכים לאחרונה לתואר 'עיר הבירה של התרבות בישראל', וזה בזכות שורה של פסטיבלים ואירועים מגוונים לאורך כל ימות השנה".

מר גיטרמן היקר, פסטיבלים ואירועים מגוונים זה דבר יפה, אבל שכחת שנתוני הביטוח הלאומי מצביעים על אשדוד כעיר השלישית הענייה בארץ? שכחת אדוני שהמועצה לשלום הילד קבעה ש-41% מילדי אשדוד חיים מתחת לקו העוני? שכחת אדוני, שבאותה נשימה, בזבזתם מיליונים על חגיגות האביב כדי להרשים ולהיבחר שוב?. שכחת אדוני, שבערים רבות אחרות, שגם בהן ייערכו בחירות באוקטובר, העדיפו להשקיע כסף למען התושבים ולא למלא את כיסי האומנים בעשרות או מאות אלפי שקלים? כממלא מקום ראש העיר, אתה מבין שיש לך אחריות רבה על תוצאות ההתנהלות הזו? מר גיטרמן, בוא נמשיך ברשותך.

שואל אותך הכתב: "מה ההישג הכי גדול שלכם בהנהלת העיר בקדנציה האחרונה?" ואתה משיב לו כך: "אני יכול לומר לך שההישג הכי גדול של ראש העיר לסרי הוא הקמת בית החולים הציבורי. אם לסרי לא היה עובד בצורה ישירה מול ראש הממשלה ושר האוצר, לא היינו זוכים לבשורה הגדולה הזו. אני גם יכול לגלות לך שהנהלת העיר הקודמת לא קידמה באופן משמעותי את הקמת בית החולים, ובכלל צבי צילקר תכנן לפתוח מרכז רפואי פרטי של חברת 'רפואה וישועה', ובשיא החוצפה הם קראו לפרויקט הזה חדר מיון קדמי.

אני תמיד אומר באירוניה איך צילקר רצה להכניס 12 מיטות, שאושרו לטובת הפרויקט הזה על ידי המדינה, למבנה של 9 קומות. איך הוא היה מחלק את המיטות, בכל קומה מיטה וחצי?" - אדון גיטרמן היקר, ראשית בוא ונראה מתי יפתח בית החולים הפרטי שאתה כה מתפאר בו? אתה יודע כמוני שזה ייקח עוד כמה שנים טובות.

אבל לפני שאתה דואג לחולים, אולי כדאי שתדאג גם למקום קבורה לאלה שהולכים לעולמם? האם קראת את הדברים של המועצה הדתית שפורסמו כי "נכון להיום יש 6,000 חלקות קבר פנויות בבית העלמין בעיר, ותוך חמש שנים לערך לא יהיה מקום לטמון את הנפטרים".    גיטרמן, סיפורים אפשר לספר, השאלה מה קורה בשטח  עכשיו, מר גיטרמן, תראה מה אתה עונה לכתב בשאלתו הבאה: "איזה נושא נוסף עבר שינוי מהותי מתחילת הקדנציה?" ואתה משיב: "אני מאוד שמח שאנחנו מצליחים להניע את הגלגלים בנושא התיירות. הרי זה לא הגיוני שאשדוד, עם החופים הכי מדהימים בארץ, הייתה העיר היחידה בארץ השוכנת על חופי הים התיכון, שאין בה תיירות. בערים קטנות יותר ופחות מרשימות מכל הבחינות ניצלו את העובדה שיש ים בשטחן, כדי למנף את נושא התיירות וכאן הנושא הזה סבל מהזנחה פושעת של מקבלי ההחלטות, ובראשם ראש העירייה לשעבר צבי צילקר.

אנחנו כן מצליחים לקדם ולשנות את התמונה, עם פתיחת מלון הדירות החדש של יחיאל אבו, פתיחה של בתי מלון נוספים, מסעדות, חיי תרבות ופנאי. בקצב הזה אין לי בכלל ספק שאשדוד תהפוך תוך מספר שנים לאחת הערים התיירותיות הכי בולטות במדינה שלנו". האמן לי, מר גיטרמן, התגלגלתי מצחוק. הוצאתי את המשקפת ומבעד למרפסת ביתי חיפשתי מלונות, תיירות שבדיות עם ביקיני, תיירים עם מצלמות, ומה לא?  אבל תוך כדי חיפוש תראה מה מצאתי בעיתון בשבוע שעבר: "מלון קראון פלאזה: הפתיחה שוב מתעכבת. פתיחת מלון קראון פלאזה, שאמור היה להיפתח כבר בקיץ, מתעכבת בעקבות חילוקי דעות בין חפ"א ( החברה העירונית לפיתוח אשדוד) ליזם שמעון צרפתי". אתה הבנת את זה, מר גיטרמן? סיפורים אפשר לספר, השאלה מה קורה בשטח. בהמשך הריאיון כשנשאלת על חזרתו של צילקר לזירה השבת כך: "זה ממש מביך, אפילו פתטי. מוזר לי שאני צריך לייעץ לצילקר, עם כל הניסיון שלו, אבל בהחלט הייתי מייעץ לו להתרגל לתואר ראש העירייה לשעבר, כי אין סיכוי שהוא יחזור ללשכת ראש העיר. צילקר לא יכול לחפש לעצמו בגיל 81 קריירה חדשה, הוא צריך לפרוש מהפוליטיקה וליהנות מהחיים". ועל כצנלסון אתה אומר כך: "אני ממש לא מבין מה עובר בראש של כצנלסון, וזה נראה מביך מאוד. אלה שפעם היו תומכים שלו אומרים לו בצורה הכי ברורה שהם לא תומכים בו, ואני לא מבין על  מה הוא נשען בבחירות הקרובות.

כצנלסון איחר את הרכבת , ועכשיו הוא מנסה לקפוץ עליה בזמן שהיא מזמן כבר לא בתחנה. אני ממש לא מוטרד מההתמודדות שלו". ועל ללוש אתה אומר כך: "אני מכיר את אריה שנים ארוכות. הוא אדם נאיבי, לא פוליטיקאי, ובטח שלא יכול להיות ראש עיר. אני אומר לך בוודאות שללוש נפגש עם לסרי, ביקש מה שביקש ונענה בשלילה"..."ללוש החליט פתאום להתמודד לראשות העיר, והוא לצערי חי בסרט מצחיק, סוג של פרודיה"( יצירה אמנותית המחקָה, בדרך של הומור או סטירה, סוג מסוים של יצירות או דמות ציבורית). מר גיטרמן היקר, אולי אתה חי בסרט מצחיק? או אולי תשובותיך לכתב הן סוג של פרודיה?. לפני שאתה מזלזל באנשים, אולי תענה לי בבקשה: כמה מקומות עבודה - עבודה שמפרנסת בכבוד(מפעלים), מר גיטרמן, הוספתם לעיר? כמה דירות לזוגות צעירים בניתם במחירי עלות בעיר? כמה תיירים הבאתם בקדנציה הזו לעיר? כמה בתי מלון בניתם בעיר?  כמה מקורבים ובני משפחה של כל מיני, נכנסו בקדנציה הזו לעירייה? למה לא קמת לזעוק נגד התנהלותו הקלוקלת של המנכ"ל בן עדי, בפרשת בן גוזי, כפי שסופר כאן בשבוע שעבר? מלבד בית החולים שכל יום שני וחמישי אתם עושים לו הנחת אבן פינה, לא שיניתם הרבה. לפחות צילקר, שגם הוא עשה הרבה טעויות, בנה עיר שאתה רק יכול לחלום עליה. אתם מכריזים על שינויים מפליגים ובינתיים אתם מתכוונים לבנות עוד ביג, עוד חנויות, עוד קניונים, וכך נפגעים  בעלי חנויות ועסקים במרכזים אחרים בעיר.

רק בשבוע האחרון פורסם תחקיר בעיתון זה, שפרסם אתר האינטרנט של חדשות ערוץ 2 "מאקו", המשווה בין אשדוד לאשקלון. התחקיר המעניין קובע חד משמעית כי על פי הנתונים אשקלון עולה ביתרון קל על אשדוד, ובה עדיף יותר לגדל משפחה, לקנות דירה ולהשתקע בעיר. תגיד לי עכשיו, מר גיטרמן, למה אני צריך כתושב את ההעתק, כשיש לי את המקור, גם אם הוא בן 81? אתה יכול לזלזל בכצנלסון, אבל זה אדם שקיבל 9 מנדטים בעיר. זה אדם שניהל את מפעל הפיס, אדוני.

לפני סיום אספר לך סיפור: יהודי אחד מגיע לאחת העיירות ונכנס לבית הכנסת. כמקובל הוזמןהאורח לשאת דרשה. עולה היהודי על הבמה, פונה אל הקהל ושואל: "רבותיי, קהל קדוש, יודעים אתם מה עומד אני לדרוש בפניכם?" כולם עונים – "לא!". אומר להם הדרשן – "אם אינכם יודעים, אין טעם שאדרוש בפניכם", וירד מהבמה. למחרת הוא בא שוב לבית הכנסת ושוב מזמינים אותו: "בכבוד, בכבוד, יאמר כמה דברים". עולה היהודי על הבמה ושואל את הקהל: "רבותיי, קהל קדוש, יודעים אתם מה עומד אני לדרוש בפניכם?" כולם זכרו את התשובה מאתמול והפעם כולם אמרו – "כן!" - אמר להם הדרשן – "אם הנכם יודעים, ודאי שאין טעם שאדרוש בפניכם", וירד מהבמה. למחרת, שוב מגיע לבית הכנסת ושוב מזמינים אותו. אומרים לו: "בכבוד, בכבוד , יאמר כבודו כמה דברים". עולה היהודי על הבמה ושואל את הקהל: "רבותיי, קהל קדוש, יודעים אתם מה עומד אני לדרוש בפניכם?" - היה איזה רגע של מבוכה בבית הכנסת, חלק אמרו כן וחלק אמרו לא. אמר הדרשן: "אם כך, אין יותר פשוט מזה - אלה שיודעים יספרו לאלה שאינם יודעים", וירד מהבמה. מר גיטרמן היקר, האם אתה הצלחת להבין מה רצה הדרשן לומר? למען האמת, אני לא הבנתי אותו ולא הבנתי אותך: האם התכוונת בדבריך בריאיון,  שההתפתחות המואצת והמדהימה היא באשקלון, או באשדוד?. שבת שלום.