ashdod10 logo

מיוחד: יום עם סיירת כריש בחיל הים באשדוד

הדבר הראשון שעולה לכולנו כשמזכירים את חיל הים זו השייטת ומיד אחריה קורס החובלים המפואר, אלא שקיימות סיירות מיוחדות שפועלות מידי יום ויוצאות מבסיס חיל הים באשדוד ומגנות במקצועיות על תושבי ישראל ופועלות בעיקר מול חופי עזה. יצאתי השבוע לתרגיל עם סיירת "כריש", שהיתי במשך שש שעות בלב ים עם לוחמי דבורה שתרגלו שריפות על הסיפון, עשו תרגילי ירי מדויק וחי על סירה נגררת המדמה סירת דייגים ועוד תרגילים רבים שהתישו אותי רק מלצפות בהם. חוץ מזה פינקו אותי בארוחה, במעיל של מפקד הסירה ושלחו אותי הביתה עם הרבה קשרים בשערות וגם, שימו לב.. עם תחושה ממש טובה בבטן, שיש מי ששומר עלינו...
חן בוקר | חמישי, 23 ינואר 2014 15:54

הגעתי לבסיס חיל הים באשדוד לפלגה 916- סיירת כריש. אחרי הדרכה קצרה על הקרקע, נזיפה מרס"ר הבסיס שקרא לי "חיילת" על אף שנראיתי אזרחית לכל דבר וארוחת צהריים מאולתרת בש"קם הצה"לי, עלית לאחת ה"דבורות" ויצאתי אל הים לתרגיל שמטרתו בדיקת כשירות הדבורה, אימון ירי- לחימה ותרגול כוננות+ תפעול ספינה.

סיירת בחיל הים זו קבוצה קטנה של ספינות, והיא מורכבת מחמישה כלי שייט קטנים יותר- בט"ש- כלים לביטחון שוטף, מסוג דבורה סימן 3. יש בסך הכל שלוש סיירות שמרכיבות את הפלגה- פלגת בט"ש. כמובן שהכוח הימי פועל במקביל לכוחות היבשה והאוויר.

dvora 01
"על דבורה אחת יש בין 10-15 לוחמים, קצין- מפקד דבורה, בוגר קורס חובלים, מפקד וצ'יף (קצין מכונה) שהם לוחמים- אחד במסלול הימאות ואחד במסלול המכונה שעשו קורס מתקדם והוסמכו (כמו קורס מכי"ם)", מסביר בני, מפקד הסיירת. סיירת כריש מונה 75 לוחמים ויש המון ח'ברה מאשדוד יוצאי אורט ימי. קל"ב רחוק- רוב הזמן נמצאים בעזה (בסיס סגור).

טרם היציאה לתרגיל מתקיימת על המזח תחרות להעלאת המורל בין שלושת הצוותים על שלוש הדבורות שיוצאות במקביל לים. מיד לאחר מכן יש כניסה מיידית למוד מבצעי. הורדה של הדגלים. בים ההפלגה היא צמודה יחסית בחלקים מסוימים, מה שמטעה את ה"אויב" במכ"ם וגורם לו לחשוב שמדובר רק בספינה אחת ולא שלוש בעצם.

מבחינת הנוכחות על הספינה, יש חלוקה לימאים ומכונאים. מכונאים מתרכזים בעיקר בתפעול ה"מכונה" וימאים בעיקר בימאות, נשק וגילוי ניווט וקשר וכולם ביחד מוסמכים לשמור על הספינה: שמירה ותפעול של המערכות, תפעול בזמן שריפות, חילוץ של דבורה אחרת או כל סירה אחרת, ניקיון הספינה, שמירה על הציוד ועל חלקיה, שימור כלי הנשק ותפעולם מפעם לפעם לשמירה על כיוונם וכשירותם.

dvora 044
אי אפשר להתעלם מהרוח הקרה והנושבת ולקחת בחשבון שבצה"ל, כמו בצה"ל אין דחיינות בגלל אלמנט הטבע- הצוותים יוצאים אל הים בכל מזג אויר, קר חם, גשום, בסופות ובסערות.

משעליתי על הדבורה לא יכולתי שלא להבחין באיוש העמדות, כללי זהירות מאוד ברורים ועבודה מסודרת בשיתוף פעולה בין החיילים. מפקד הדבורה נתן להם הוראות ברורות בשפת הקיצורים הצה"לית והם נעו ופעלו באופן מושלם תוך גילוי ערנות לקסדת כבאים שנתלשה ונפלה אל המים ואף גרמה לנו לחזור ולמשות אותה מהמים- כי לא מפקירים ציוד בשטח וזה עולה המון כסף.

למרבה ההפתעה, מסתבר שיש המון שריפות יחסית- מה שמסתדר די בהגיון, לאחר ההבנה של הימצאות תחמושת ודלק באותו מקום או למשל לפני כשלוש שנים בטן אנייה עלתה באש בגלל תקלה במטבח וכאמור, בלב ים אין אפשרות להזמין מכבי אש.

dvora 03
כשפונים מערבה יש מטווח על מטרה נעה, נגררת ומיד לאחר מכן ירי שמטרתו עצירה- על מנוע של סירת דייגים במטרה לדומם אותו ללא פגיעה בחיי אדם- אך ורק לכיוון המנוע. מדובר בירי מדויק- דימוי לסירה ברצועת עזה ואין אישור לירי אלא באישורו של מפקד הדבורה. מעבר לכך, לאחר שהחיילים מבצעים את חלקם ניגש מ"פ הסיירת בני אל כלי הנשק ומדגים באופן מושלם ירי לכיוון מנוע הסירה. לאחר מכן יש רצף של תרחישים שונים, כולל שיתופי פעולה עם הדוברות האחרות בחבירה וביצוע של גרירות ובין לבין כל מפקד דבורה נותן לחיילים עוד משימות אותן הם מבצעים בדקדוק ויעילות.

אחרי ארבע שעות על הדבורה, אני מתחילה להרגיש את הבטן ולמען הסר ספק, לא בקטע של בחילות ים אלא רעב. כבר מיציתי את כל העניין של השיער שלי מתנופף ברוח כאילו הייתי ביונסה בקליפ סוער ואז, לפתע עולים כמה חיילי מבטן הספינה ומוציאים ארוחת ערב מפנקת שכוללת פסטה, אורז וסלט ירקות (פחמימות, כן. התאמצנו) ואנחנו מורידים מהירות שייט (אגב, הדבורה יכולה להגיע עד למהירות 85 קשר) והמפקד, רב סרן אסרף שכבר הביא לי את המעיל שלו כשהתלוננתי על הרוחות מסביר לי איך נוהגים על הדבורה.

dvora 017
הפעילות המבצעית שלהם מתרכזת בעיקר מול חופי עזה וגם אם אין מבצעים שיודעים עליהם דרך אמצעי התקשורת יש פעילות מאסיבית ושגרתית מול חופי עזה. מניעה של הברחות, אכיפה על הסגר הימי, ציר פילדלפי- החלק שממשיך לים, כשהזמן הרצוף שבו החיילים נמצאים בים נע בן 24-72 שעות בים. יש לשים דגש על כך שמעבר לצוותים הנמצאים על הסיפון יש צוות שיושב בבטן האנייה ונקרא מרכז ידיעות קרב אותו מתפעלים ארבעה חיילים שאחראים על המטרות, המנועים והמכונות, כך שרוב הבקרה והשליטה וכמו גם הלחימה מתבצעת מהתא הפנימי.

בשבילי זה ממש כמו יום כיף וחוויה של להיות שש שעות בלב ים עם חיילים שהם כמו משפחה, בשבילם זה רק תרגול של הדבר האמיתי שהם חווים באופן אפילו מעט סיזיפי יום ביומו, במשך כל השירות. מדימוי תקיפה של חופי אשדוד כשדבורה תוקפת ודבורה מחפה, אל כיבוי שריפות, הדמייה של פינוי פצועים, הצלה של דבורה אחרת, תרגול ירי על יבש, תרגול ירי על רטוב, זיהוי מטרות בלב הים תוך שמירה על שלוות נפש, קשר עין, הקשבה, שיתוף פעולה, אווירה טובה, חברות ושמירה על ערכי צה"ל.

dvora 077
לסיכום: ודאי שזה עושה חשק לבוא לחיל הים, אבל לצערי בנות לא יכולות להיות לוחמות דבורה.

dvora 012