ashdod10 logo

כלי התקשורת באשדוד אובייקטיביים - האמנם?

הציבור הרחב בישראל בכלל ובאשדוד בפרט אוהב, ורגיל להתעדכן מדיווחים של כלי תקשורת ארציים ומקומיים ולקרוא את הידיעות של אלו המתיימרים להיקרא כתבי חדשות. אך מה קורה כשכלי תקשורת מסוימים מנצלים את הכוח שבידם כדי לשלוט בדעת ההמון ובמקרים מסוימים אף להטות את דעתם לכיוון שתואם את האינטרס שלהם? שאלתם אתם עצמכם אי פעם האם המידע אליו אתם נחשפים מדויק או שמא מנסים לשלוט בדעתכם? מערכת 'אשדוד10' מציגה לכם סתירה שאי אפשר להישאר אדישים אליה. בתמונה: אולם 'אגם' גדוש ומלא בכנסי 'אשדוד אחת' ו'אשדוד שלנו' - אז איך בכל זאת יוצאות הערכות שונות בכלי התקשורת באשדוד?
מערכת אשדוד10 | ראשון, 28 יולי 2013 13:00

 במוצאי שבת האחרון, נערך הכנס הפוליטי של תנועת 'אשדוד שלנו' בראשותו של ראש עיריית אשדוד לשעבר - צבי צילקר שהציג את רשימתו שתהיה לצדו במרוץ שלו אחר לראשות עיריית אשדוד בבחירות שייערכו באוקטובר הקרוב. כל מי שנכח בכנס המפואר של מי שהיה ראש עיריית אשדוד במשך קרוב ל-40 שנה יכול היה להבחין בכך שכמעט ולא ניתן למצוא כסא פנוי ברחבי האולם שהיה גדוש ומלא עד אפס מקום בתומכים משולהבים של ראש העירייה לשעבר.

למרות ההצלחה הברורה של הכנס הפוליטי, במחנה צילקר התעוררו הבוקר ושיפשפו את עיניהם לנוכח הדיווחים בכלי תקשורת מקומיים שהגיעו לסקר את הכנס המדובר. "כ 700 איש הגיעו להביע תמיכה בכנס של צילקר." כך נכתב באתר 'אשדודנט' על ידי הכתב עופר אשטוקר. דבר שעורר זעם רב במטה צילקר לנוכח המספרים שאותם ציין כתב המערכת.

ashtuker ashdodnet 1

כתבת הסיקור באתר 'אשדודנט' לאחר הכנס של תנועת 'אשדוד שלנו'

לפני כחודש, נערך באותם אולם מדובר, כנס של תנועת 'אשדוד אחת' בראשותו של עורך דין צחי אבו המתמודדת בבחירות המקומיות על מקום במועצת העיר. כותב שורות אלו שנכח בשני הכנסים המדוברים יכול להעיד על אותה כמו האנשים שעל פי הערכה אישית, עברה כמות ה-1,000 אנשים. באותו הלילה עלתה כתבה מפרגנת למדי(כיאה לכנס מפואר) באתר 'אשדודנט' אותו מנהל - אייל בן שמחון שנחשב גם לסוג של יועץ לעו"ד אבו המוביל את תנועת 'אשדוד אחת'. 

"כנס בעצמה כזאת, 3.5 חודשים לפני הבחירות, לא זכור באשדוד. המארגנים הצהירו כי יגיעו למעלה מ1000 איש, בפועל הגיעו למעלה מ1500 והאווירה באולמי האגם הייתה מחשמלת." כך סיקר 'מנהל האתר' - בן שמחון את הכנס הפוליטי של עו"ד אבו(שבאמת היה מרשים) באתר החדשות שלו. לעומת זאת, הכתב שלו, אשטוקר ראה כמות אחרת של אנשים בכנס של צילקר. 

ashdodnet abu 1

כתבת הסיקור באתר 'אשדודנט' לאחר הכנס של תנועת 'אשדוד אחת'

כמובן שהדבר היה נמחל ומובן אם ההפרשים בכמויות בין כתבת הסיקור ב'אשדודנט' של בן שמחון לאחר הכנס של אבו לבין כתבת הסיקור של אשטוקר לאחר הכנס של צילקר היו קטנים, שכן עין האדם אינה יכולה לדעת בוודאות את כמות האנשים אלא רק להעריך את הכמות, אך ברגע שההפרש בין הכמויות בשתי הכתבות עולה על חצי, עולה כאן שאלה שמצריכה ביקורת קשה על אופן התנהלות התקשורת המקומית בפרט והארצית בפרט.

אתר 'אשדוד10', בדומה לעיתון הבית שלו - 'השבוע באשדוד' דואג להביא את הנתונים מהשטח ובמקרה של הכנס המדובר, גם את המספרים האמיתיים של כמות האנשים. (סתם לשם השוואה, לאחר הכנס המרשים שערך אבו באולמי 'אגם' המפוארים, גם אז נכתב ב'אשדוד10', בדומה לכתבת הסיקור לאחר הכנס של צילקר כי נכחו באירוע למעלה מ-1,000 אנשים.)

ההבדלים בכמות הקהל(1500 אל מול 700) בין שתי הכתבות, האחת כתבת הסיקור לאחר הסיקור של אבו והשנייה כתבת הסיקור לאחר הכנס של צילקר מעלה שאלה מצחיקה במערכת 'אשדוד10' ו'השבוע באשדוד' - האם לאולם יש את היכולת העל טבעית לצמצם את התכולה שלו בתוך חודש בלבד? מה היה קורה אילולא מקורב של אותו מנהל של האתר היה עורך כנס באולמי 'ללה' הקטנטן? גם אז היה נכתב שהגיעו 1,500 אנשים? 

abu and ben simhon

אייל בן שמחון בכנס המפואר של תנועת 'אשדוד אחת' ביחד עם מוביל התנועה - עו"ד צחי אבו

גוף תקשורת אמור להיות המראה של הציבור הפשוט ולא שרת של גוף כזה או אחר. כך היה עיתון 'השבוע באשדוד' מאז היווסדו - מלפני למעלה מ-40 שנים ובכך הפך להיות המקומון המוביל באזור, וכך פועל אתר 'אשדוד10' בשנים האחרונות (שגם הוא יהיה בקרוב האתר המוביל באשדוד). אף צד לא אמור לעניין גוף תקשורת שמכבד את עצמו, ומי שקורא לעצמו עיתונאי אמור לסקר ולכתוב את המספרים האמיתיים כפי שהיו בשטח.

אגב, בשיחה עם מנהלי האולם התברר כי האולם מכיל 800 מקומות ישיבה וחלל האולם יכול להכיל עד 5,000 איש בעמידה.