ashdod10 logo

חברי הכנסת מול תלמידי מקיף ד'

שלל המפלגות הגדולות שמתמודדות בבחירות הבאות שלחו את בכירי נציגיהם לפאנל הבחירות שנערך במקיף ד'. הקהל שעליו ניסו להשפיע הפוליטיקאים: תלמידי כיתות י"א וי"ב הצעירים של המקיף שלא התביישו ושאלו שאלות שהצליחו לעורר את בטחונם של הפוליטיקאים החלקלקים.
מערכת אשדוד10 | שני, 24 דצמבר 2012 13:50

 מקיף ד' באשדוד תחת ניהולה של יהודית ביטון החל יוזמה חדשה שאותה הובילה רכזת התרבות של בית הספר, אסנת סעדון בשם 'שולחנו עגולים'. היוזמה החדשה באה לידי ביטוי בהקמת  אוהל הידברות בבית הספר על ידי מנהלת בית הספר ורכזת התרבות בו הועלו נושאים לדיון כמו חינוך ואקטיבזם חברתי, תרבות הבילוי, תעסוקה שכל הדיונים הללו עמדו תחת הגדרה אחת: מנהיגות.

בין אלו שהפעילו את נוער בית הספר בכיתות ח' היו יניב קקון, מנהיג תנועת 'אשדודים', נאור ביטון דובר התנועה ואיתמר אסף חבר התנועה בעצמו וגם אחד מבעלי הפאב החברתי "זה" שממנו נשאב הרעיון על ידי אהובה עמרם, מורה בבית הספר שהגיעה לפני מספר שבועות לפאב ה"זה" ששם נערך לראשונה מיזם של שולחנות עגולים בו השתתפו תושבי אשדוד.

tent hidabrut edit

אוהל ההידברות בבית הספר.

  רעיון שולחנות העגולים שנוצר כתוצאה משיתוף פעולה של בעלי הפאב החברתי ומנהיגי תנועת ה'אשדודים' הגיע גם אל המקיף עצמו לאחר שהמורה בבית הספר נטלה חלק ברעיון המקורי. כתוצאה מהדיונים הרבים בשולחנות העגולים באוהל ההידברות במקיף ד' נולדו שאלות ייחודיות שיועדו להישאל על ידי התלמידים בפאנל הבחירות שנערך הבוקר(יום ב') באודטריום בית הספר אליו הגיעו יוני שיטבון, נציג "הבית היהודי", איתן כבל, חבר מפלגת "העבודה", יוחנן פלסנר, חבר מפלגת "קדימה", משה בן זקן, מועמד הצעירים ברשימת הליכוד לכנסת, ד"ר עדי קול ממפלגת "יש עתיד" ואילן גילאון ממפלגת "מרצ".

mekif dalet edit

תלמידי שכבות י"א וי"ב במקיף ד'.

הפוליטיקאים המיומנים התיישבו בשולחן ארוך אל מול קהל אליו לא היו רגילים אף פעם באודיטריום גדוש בתלמידי כיתות י"א וי"ב, צעירים ורעבים לתשובות מפיהם של נציגי המפלגות לשאלותיהם הרבות.

משה בן זקן, תושב אשדוד הגיע ברגע האחרון לפאנל הפוליטי במקומה של חברת הכנסת מירי רגב שלא חשה בטוב וביטלה את הגעתה.

לפני תחילת השאלות הוצגו הפוליטיקאים על ידי מנהלת בית הספר ולכל אחד הוקצבו מספר דקות לספר על מפלגתו. בן זקן הצעיר הציב רף גבוה למתחריו כשפתח באימרות חזקות וגרף את תשואות הקהל הצעיר כשאמר: "תדמיינו רופא שביצע 400 ניתוחים בחייו אל מול רופא שביצע 4 ניתוחים בחייו, למי תתנו להיות אחראי לחייכם? אסור לתת את ההחלטה לסטאז'רים. מה שעומד בראש מעיינו של מר בנימין נתניהו זה המצב הבטחוני בכלל והאיום האיראני בפרט. אסור להפריע לראש הממשלה בדרך שבה הוא התחיל, אנחנו צריכים ראש ממשלה חזק לישראל חזקה."

במשך כמעט שעה שלמה הטיחו הנערים הנמרצים שאלות חודרות בפניהם של הפוליטיקאים שבחלק מהשאלות אף הובכו והתבלבלו. אחד התלמידים שאל את יוני שיטבון נציג הבית היהודי את עמדתו כלפיי סירוב פקודה שכזכור יושב ראש "הבית היהודי" נפתלי בנט הובך בשידור חי בתכנית "משעל חם" כשאמר שיסרב פקודה במידה ויתבקש לפנות יהודי מביתו. שיטבון הובך  משאלתו של הנער הצעיר אך לא התבלבל וענה כי בתור מפקד פלוגה ביחידת אגוז לא יסרב פקודה אך יעשה זאת בעצב גדול והוסיף כי העם היהודי נמצא כאן כבר 3800 שנים ולא צריך להתבייש להגיד את זה: "אנחנו מדינה יהודית" ואף הוא גרר את תשואות הקהל הצעיר.

מנהלת בית הספר, יהודית ביטון התגאתה בבית הספר המצטיין שלה ש96 אחוזים מתלמידי בית הספר זכאים לתעודת בגרות ואמרה: "קדמו ליום זה שיעורי חינוך שעסקו בתחום המנהיגות, אוהל הידברות שהצבנו בבית הספר ובו נערכו דיונים מרתקים בתחום, שיחות והתלבטויות משותפות. אלה, הקיפו את כל תלמידי בית הספר."

yehudit biton edit

יהודית ביטון, מנהלת מקיף ד'.

המנהלת ביטון הוסיפה והתייחסה להגעתם של חברי הכנסת: "בואם של חברי הכנסת המשקפים מגוון דעות ועמדות לבית ספרנו בעיקר בעיתוי הקרוב של בחירות מהווה גורם מזמן ומשמעותי לשיאה של הפעילות שלנו. אני בטוחה כי למרות השוני, לפעמים הבסיסי, בראייתם הפוליטית, קו משותף שזורכחוט שני בין כולם: חזונו של המנהיג והדוגמה האישית שלו."

יניב קקון, מנהיג תנועת ה'אשדודים' שלקחה חלק גדול בפעילות בבית הספר אמר לנערים הצעירים: "תשכחו מהכבוד והאגו", כך התחיל קקון בדבריו לעבר מאות התלמידים, "תשכחו ממי וממה שחוסם את דרככם כמנהיגים אל האנשים ואת דרכם של האנשים אליכם, צאו אל הרחוב ללא פחד, עם כוונות אמיתיות וטובות, תפגשו עם אנשים, תהיו חלק ממשי מהקהילה אותה אתם מבקשים להנהיג, זו הדרך היחידה  להיות מנהיגים באמת."

רכזת התרבות של בית הספר, אסנת סעדון רואה באירוע שהתקיים הבוקר חשיבות רבה: "אני רואה חשיבות גדולה למפגשים מסוג זה ולחשיפת התלמידים לפעילות שכזו המאפשרת להם לקחת חלק פעיל בחגיגה הדמוקרטית, להביע את דעותיהם, לשאול שאלות ענייניות וללמוד הלכה למעשה מהי דמוקרטיה."

בשבוע הבא ייערכו הצבעות מדומות ברחבי בית הספר בהם יצביעו התלמידים למועמדים המועדפים עליהם לאחר פאנל הבחירות הסוער הבוקר באודטריום בית הספר. בסיומן של ההצבעות יידעו איזה נציג פוליטי כבש את הנוער המצטיין של מקיף ד'.