ashdod10 logo

הקרע בש"ס מעמיק

אחרי הפרסום על כנס סליחות ענק המתוכנן לשבוע הבא בהפקת המרכז לצעירים של "ילדי שגיא יעקב", הגיעה התשובה של ש"ס. השבוע הם קיימו עצרת התעוררות גדולה, לזכרו של הרב עובדיה יוסף בהשתתפות מאות, בבית הכנסת של הרב חיים פינטו. כזכור, חשפנו כאן כי הכנס המתוכנן שבוע הבא גרר סערה גדולה בש"ס ברמה הארצית. מתברר שבש"ס ובראשו של יו"ר התנועה אריה דרעי, חוששים מהכוח העולה של צעירי "שגיא ויעקב" שנחשבים למצביעי ש"ס. אפילו מעורבותו של יהודה אבידן שבחש וניסה למנוע את הכנס, לא צלחה. אבי אמסלם מראשי ש"ס באשדוד ומארגן העצרת השבוע אמר: "אין קרע ואין פילוג. כולנו בש"ס מאוחדים ומשפחה אחת גדולה"
יוסי אסולין ורבקה יניב | רביעי, 24 ספטמבר 2014 17:22

מעמיק הקרע בתוך ש"ס. בשבוע שעבר נחשף באשדוד 10 את הקרע בתנועה שהחל עם הפרסום של מרכז הצעירים של 'ילדי שגיא ויעקב" באשדוד לקיים השנה ביום חמישי ה-2 באוקטובר כנס סליחות ענק באמפיפארק בפארק אשדוד ים. הכנס כך מבטיחים המארגנים יהיה "ערב שלא יישכח". עד כה, במשך שנים קיימו המארגנים מידי שנה כנס סליחות באחד מאולמות האירועים בעיר ומידי שנה הלך וגדל מספרם של המשתתפים בכנס ונוצר מצב שרבים לא הצליחו להיכנס לאולם, שהיה צר מלהכיל את כולם, ונאלצו לוותר על השתתפותם בכנס. לכן הוחלט, לדברי המארגנים, בהתייעצות עם גורמים בכירים לקיים את הכינוס ההיסטורי הענק באמפיפארק.
פרסום השילוט ברחבי העיר לכנס הסליחות הגדול הצפוי, והשתתפותו של הרב שלמה עמאר כאורח מרכזי הרתיחה את אנשי ש"ס באשדוד ובירושלים, והכנס הפך לטריגר לזירת התגוששות וקרב גדול ולקרע בתוך ש"ס. הכנס עורר חשש כבד בקרב אנשי ש"ס ברמה הארצית וברמה המקומית וחשף את הקרע שיש בקרב המצביעים בש"ס. לאחר מותו של הצדיק, הרב עובדיה זצוק"ל, הולך ונחשף הקרע בין קבוצות שונות בש"ס. אין מי שיאחד ביניהם ויש חשש שש"ס לפני פילוג ויש מי שאומר כי הקרע יחל באשדוד.
אנשי ש"ס באשדוד ובהם גם יהודה אבידן בחשו וניסו לבטל את הכנס בפנייה לראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, שהבין שזה פצצה מתקתקת הוא נתן הנחייה נבונה לאנשי העירייה והחברה העירונית שלא להיות שותפים בהפקת האירוע, מאחר עלה בו ריח פוליטי מובהק וכך היה. אבידן וחבריו מש"ס לא הצליחו לבטל את האירוע והוא יתקיים בהפקה פרטית.

"הם כועסים שהרב עמאר משתתף באירוע וגם בגלל שהכוח שלנו רק הולך וגדל באשדוד. הכנסנו 2 מנדטים בעירייה את צחי אבו ואת משה דנינו. הם רואים בנו מצביעי ש"ס מסורתים. זה היה נכון בחייו של הרב עובדיה. כעת הכל פתוח ומי אמר שאנחנו חייבים להיענות לדרעי וחבריו מאשדוד?", טוען אחד ממארגני הכנס הסליחות באשדוד של ילדי "שגיא ויעקב". "ש"ס אחרי הרב עובדיה ז"ל כבר לא תהיה אותה ש"ס. נגמר הסיפור. יהיה פילוג גדול"

והתשובה של ש"ס לכנס הגדול המתוכנן שלהם היה השבוע בפרסום ענק על טקס התעוררות שמארגנים אנשי ש"ס באשדוד. הכנס התקיים ביום שני השבוע, בפרסום חוצות גדול מודיעים אנשי ש"ס על עצרת לזכרו של הרב עובדיה יוסף ז"ל עם תמונתו. העצרת התקיימה בבית הכנסת ישמח משה, של הרב הראשי לאשדוד הרב חיים פינטו בהשתתפות שורה ארוכה של רבנים ופוליטיקאים, בהם יו"ר התנועה, אריה דרעי, ראש העיר יחיאל לסרי, הרב חיים פינטו, הרב יקותיאל אבוחצירא, הרב יוסף שיינין, הראשון לציון יצחק יוסף, הרב דוד יוסף ועוד ועוד.

"ריח של פוליטיקה באוויר"

בעצרת הענק של ש"ס שהתקיימה השבוע בבית הכנסת של הרב פינטו ברובע ה' שכולה הייתה, בעצם, סביב דמותו של "מרן" אריה דרעי ולא מרן האמיתי הרב עובדיה יוסף זצ"ל. "שמו של דרעי מוזכר בהבלטה מיד לאחר שמו של הרב יוסף, הדבקת מודעות בצורה מופרזת, גם בלוחות המודעות, גם בלוחות חשמל המכער כל פינה ברבעים המזרחיים", אומר אחד ממתנגדי ש"ס באשדוד "ובנוסף חולקו פלאיירים של הכינוס אצל ילדי בתי הספר, כפי שעשו גם בבחירות לרשות המקומית לפני כשנה. הדף הונח בתוך יומן התלמיד, כך שברור שההורים ודאי יראו. ממתי שמענו שלאזכרה מזמינים זמר מלהקה אנדלוסית?"

ועוד חידוש מבית ש"ס באשדוד, אומרים לנו השבוע חרדים ספרדים שתומכים במרכז של ילדי "שגיא יעקב". "במודעה הוזכרו רק שמות המזוהים עם אריה דרעי, רבנים ותיקים בעיר אשר לא מזוהים דרעי ואינם הולכים במורשתו סומנו באדום ולא הוזכרו כלל במודעה. הכל מריח פוליטיקה וכוחנות"

כדי להבין עד לאן עומק הקרע שיש בש"ס באשדוד כיום הסיפור הבא ימחיש את העניין. ברוב החרדי ספרדי זה ברור וכולם יודעים שאם אתה לא מזוהה עם ההנהגה הפוליטית, של דרעי וחבריו באשדוד, עמרם כנפו, יהודה אבידן ואמסלם אין לך סיכוי לקבל תמיכה. כך היה לחברי עמותה "בשמחה ובאהבה" שארגנו ערב תפילה והודיה על הניסים במבצע 'צוק איתן' בבית הכנסת רשב''י רובע יא', ותפילה להצלחת חיילי צה"ל. מארגני הכינוס בקשו עזרה למודעות, מנציגי ש"ס באשדוד באמצעות עמותת "מורשת" של ש"ס, ושהבינו שמי שמופיע הוא, הראשון לציון הרב שלמה עמאר (שדרעי לא מחבבו בלשון המעטה) הם סירבו בנימוק שזה לא נכנס בקטגורית ערכי המורשת.
אלא שמאז התקיימו בעיר עוד אירועים לא מעטים כמו של יניב בירן "זהות ערכית יהודית והעשרה", ושם לצד שלל הסמלים מופיע גם 'מורשת'. כך גם בעצרת השבוע, ביום שני בציון שנה לפטירתו של הרב עובדיה יוסף, כשהמוטו המרכזי זה אריה דרעי, מופיע הסמל של מורשת לצד שאר הסמלים וגם של אל המעין שזו עמותה לא פוליטית. האם הכנסים הללו שיותר מזכירים כנסי פוליטיקה יש בהם ערכי מורשת?, שואלים חרדים ספרדים.

העצרת הזאת, כאמור, כך לדברי גורמים חרדים, הייתה התשובה לכנס פוליטי שבא להראות כי הכוח של החרדים הספרדים עדיין נמצא אצל ש"ס, בגלל החשש לפילוג.

אבי אמסלם: "יש תמיד נערי שוליים שלא באים לידי ביטוי"

אבי אמסלם, חבר מועצת העיר מטעם ש"ס, ומקורבו של אריה דרעי מגיב בביטול על הפרשנות הזאת. לדבריו, כל שנה במועד הזה ש"ס מארגנת את העצרת הזאת. אמסלם. "אין שום קשר ושייכות. לא מבין מהיכן זה בא. העצרת אורגנה בכל הארץ על ידי "אל המעיין". כל יום עושים בעיר אחרת. זוהי עצרת מסורתית שמתקיימת מידי שנה, וזה לא דבר חדש ואנחנו לא בתחרות עם אף אחד. יש כאן עצרת שזה יום השנה של הרב עובדיה. קרוב ל-30 שנה זה מתקיים".

יש קרע בש"ס? התפצלות של קבוצות?
"אין קרע בש"ס באשדוד. ש"ס היא תנועה מאוחדת. יש תמיד נערי שוליים שלא באים לידי לביטוי, ולצערי הם לא משקפים. הם מייצרים אווירה של קרע. אין קרע ואין כלום. בחיים ש"ס לא הייתה מלוכדת כמו שהיא היום. היו ימים של פילוג ומחלוקת, אבל עברנו את זה ואנחנו לטוב ולרע משפחה מגובשת מאוד. ש"ס היא תנועה ארצית ופרוסה. יש משמעת בש"ס ויש לנו יו"ר תנועה. לי לא ידוע על תנועה חדש. מי שמפיץ דברים זה אנשים לא מתוכנו".

מי אלה?

"לא מכיר. יש כאלה שחושבים שיש בחירות כעת. יש עוד 4 שנים. היה פעם את הרב אמנון יצחק, שניסה ונכשל. הרב חיים אמסלם ניסה לקעקע בש"ס, ונכשל והיו עוד כאלה. אי אפשר לצאת נגד מנגנון שמוקף בגדולי ישראל".