ashdod10 logo

העירייה לא פנתה והתמ"ת אינו מסבסד את הצהרונים

הורים לילדים השוהים בצהרונים של החברה העירונית לתרבות הפנאי באשדוד, זועמים כי בשנתיים האחרונות הם יכלו לקבל הנחות גדולות בתשלום שכר הלימוד, בעקבות סבסוד שמעניק משרד התמ"ת התנאי לקבלת הסבסוד הוא פנייה של העירייה למשרד התמ"ת כדי שזה יכיר בצהרונים אלא שעיריית אשדוד לא הסדירה את הכרת המשרד בצהרונים ומשהליך זה לא נעשה מי שהפסידו כלכלית הם ההורים.
רבקה יניב | ראשון, 27 ינואר 2013 08:31

 הצהרונים הם מסגרות חינוכיות לילדים שהוריהם עובדים במשרה מלאה והם מיועדים  לילדים בגיל הגן וביה"ס היסודי. הצהרונים פועלים לאחר סיום שעות הפעילות הפורמאליות במוסדות החינוך המדוברים. באשדוד פועלים הצהרונים במסגרת החברה העירונית לתרבות הפנאי, אך העירייה היא זו שגובה מההורים את התשלום.

משרד התמ"ת משתתף בתשלום שכר הלימוד בצהרונים המוכרים על ידו במטרה לשלב אימהות באופן מירבי במעגל התעסוקה, ולהרחיב לשם כך את השירותים הניתנים לילדיהן.עד לפני שנתיים יכלו להיות זכאיות לסבסוד התמ"ת רשויות מקומיות שנכללו באשכולות החברתיים-כלכליים 1-4 שאשדוד אינה נמנית עליהם. לקראת שנת הלימודים תשע"א (2011) החליטה הממשלה להרחיב את הסבסוד ולכלול בו גם את אשכול 5 בו מסווגת אשדוד.

כאמור התנאי הראשון לקבלת הסבסוד לצהרונים הוא פניית הרשות המקומית לתמ"ת וקבלת הכרתו צהרונים, משמכיר משרד התמ"ת בצהרונים מנחה הרשות המקומית את ההורים לפנות אישית לתמ"ת ולמלא שאלונים כדי לקבל את הסבסוד. גובה השתתפות משרד התמ"ת שניתן לכל ילד הוא בהתאם לרמת ההכנסה לנפש במשפחתו וגילו.

השתתפות משרד התמ"ת היא עבור ילד השוהה בצהרון חמישה ימים בשבוע עד השעה 16:30 לפחות. מברור שערכנו עם משרד התמ"ת נמסר ל"השבוע באשדוד" כי הגשת הבקשה להכרה בצהרונים הנה וולנטרית ועל פי שיקול דעת הרשות המקומית ו"עיריית אשדוד לא הגישה בקשה למשרד התמ"ת", ומכיוון שכך ההורים באשדוד אינם מקבלים סבסוד כבר שנתיים.

משרד התמ"ת תקציב מיוחד לסבסוד הצהרונים ומטבע הדברים הוא מוגבל כך שהרשויות המקומיות שמזדרזות ופונות זוכות בהכרה וממילא בסבסוד. רשימת הרשויות המקומיות בהן מקבלים ההורים סבסוד לצהרונים היא ארוכה ונמנות עליה בין השאר ב"ש, ירושלים, אשקלון וראשל"צ. בתחילת ינואר הצטרפה לרשימה גם עיריית גדרה שפרסמה הודעה על כך, ושלחה מכתב להורים עליו חתומות רכזת הצהרונים ומנהלת תחום הגיל הרך הן מנחות בין היתר את ההורים ביחס לשאלונים אותם עליהם למלא כדי לקבל את ההנחה בשכר הלימוד המשולם לצהרונים.

משמעותה של הכרת משרד התמ"ת בצהרונים היא שהמשרד מפקח על הצהרונים, על התוכנית הפדגוגית המופעלת בהם, על הבטיחות, על ספקי האוכל  ועוד. בניסיון להניע את ההליך שיעניק להורים באשדוד את הסבסוד המדובר, פנו האימהות טובה אסא ומירב שבתאי לגורמים שונים בחברה העירונית, במסגרתה פועלים הצהרונים.

 

mihtav edit

מכתב מטעם החברה העירונית גדרה לעבר אימהות העיר.

הגורמים הללו הפנו את שתי האימהות לעיריית אשדוד, ואילו בעיריית אשדוד הפנו אותן חזרה לחברה העירונית."היחיד מכל אלה שפנינו אליהם שהתייחס אלינו היה משה ג'רפי מלשכת ראש העיר, אבל גם ממנו לא קיבלנו תשובה מספקת", אומרת אסא. ב-7 לנובמבר האחרון פנו שתי האימהות למרטין עובדיה מנהלת אגף חטיבה צעירה בעירייה.

בפנייתן כתבו השתיים :"עפ"י חוק שיצא בשנה שעברה אימהות עובדות זכאיות לקבל ממשרד התמ"ת החזר כספי עבור צהרונים. משום מה אצלנו בעירייה לא טורחים להגיש את המסמכים הנחוצים לקבלת האישור!!! נוצר מצב הזוי שאימהות בראשל"צ מקבלות חזרה אלפי שקלים בשנה והאשדודיות לא !!! זה כסף שמגיע לנו מכוח החוק ואפילו לא יוצא מתקציב העירייה. החברה למתנ"סים מפנה אותנו אליכם ואתם מפנים אותנו חזרה אליהם. זו השנה השנייה לה אנו זכאיות להחזר. פנינו בעבר ונותרנו ללא מענה מאף גורם".

העתקים מהמכתב נשלחו לראש העירייה יחיאל לסרי, לראש מינהל החינוך אריה מיימון, לניסו כלף עוזר מקצועי למינהל החינוך ולרוויטל אבו האחראית על הצהרונים. עד השבוע הן לא זכו לתשובה על מכתבן. השבוע, באופן תמוה, לאחר ש"השבוע באשדוד" פנה לעירייה בבקשה לתגובה בנושא, קיבלו השתיים  תשובה מראש העירייה יחיאל לסרי בדואר. העתק של מכתב התשובה נשלח גם ל"השבוע באשדוד"

. המכתב שהתאריך המופיע בו  הוא  ה-6 בדצמבר  הגיע לשתי האימהות חודש לאחר שנכתב וחודשיים וחצי לאחר פניית שתי האימהות לעירייה. במכתב כותב ראש העיר יחיאל לסרי לאימהות : "כפי שאתן יודעות התשלום לחודש פעילות בצהרון עומד על 750 שקל לכלל תושבי העיר, לפעילות עד השעה 17:00. קבלת הסכמה של משרד התמ"ת מחייבת הקצאת משאבים אשר ייקרו את התעריף הזה כפי שנעשה ברשויות אחרות. בראשל"צ אותה הבאתן כדוגמא במכתבכן, העלות החודשית עומדת על 950 שקל לחודש וזאת לפני קבלת הסמכה של התמ"ת. בנס ציונה התשלום עומד על 980 שקל ובתל אביב על 1300 שקל. יחד עם זאת לאור פניות בנושא הטלתי על הצוות המקצועי בחברה העירונית לתרבות הפנאי לפעול לקבלת ההסמכה הנדרשת ומשנת הלימודים תשע"ד (שנת הלימודים הבאה ר.י.) תושבי העיר יוכלו ליהנות מהשתתפות ממשרד התמ"ת,שתינתן בהתאם לקריטריונים של המשרד. אנו נעשה כל מאמץ במקביל, להמשיך לשמור על רמת מחירים נמוכה ביחס לרשויות אחרות".

תגיות: