ashdod10 logo

תחקיר ערוץ 2 בתוכנית חיסכון: מדוע עיריית אשדוד מעוניינת בקידום המע"ר?

גם ערוץ 2 החל בתחקירים על מע"ר דרום. אמש בערוץ 2, ערכו תחקיר על האופן שבו מקודמת התוכנית להגדלת אלפי יחידות ברובע ועל המניעים. כזכור נדחה הדיון בשבוע שעבר בפעם השביעית. גורמים בעירייה מסרו כי יו"ר הוועדה גבי כנפו, גילה שאין לו רוב והחליט לדחות למועד לא ידוע. חבר האופוזיציה, נעים שומר אומר "זה ביזיון ואות קלון לכנפו לעיריית אשדוד"  
רבקה יניב | חמישי, 11 ספטמבר 2014 20:10

אמש בתחקיר ערוץ 2 בתוכנית חיסון עסק תחקיר מקיף על הנעשה מאחורי הקלעים של קידום תוכנית מע"ר דרום. בישיבה המתוכננת בשבוע שעבר שנדחתה הייתה אמורה לעלות התוכנית של מע"ר דרום ובה המלצת הוועדה לבניין ערים, לאשר לבעלי הקרקעות במע"ר להגדיל להם את יחידות הדיור. זאת במסגרת דיון ל"בחינה תכנונית כוללת של מע"ר דרום" ובמרכזה העלאת מספר יחידות הדיור ברובע מ-2372 לכ-3700 יחידות.  הבוקר נשלחו הודעות מיילים לחברי מועצת העיר ממינהל ההנדסה "חא תתקיים מליאה תאריך חלופי יישלח בקרוב".

בתחקיר בערוץ 2 נטען גם שראש העיר לסרי, שנוהג להמנע מלהשתתף בדיוני המע"ר בגלל שרכש שתי דירות בפרוייקט של אחד היזמים במע"ר, וכן כי הוא קרוב משפחה של הקבלן יחיאל אבו שגם בונה במער, ולו קרקעות במע"ר. גבי כנפו מתוארה כמי שמקדם את התוכנית במסגרת היותו יו"ר הועדה לבניין ערים. 

בכתבה הויעו גם נציגי ציבור: סער גינזבורסקי, ותמי אברהמי וכן חבר המועצה, נעים שומר. הם תיארו בפני הכתבת את המניעים שלדעתם מובילים את המקדמים התוכנית כמניעים לא לטובת הציבור ואיכות החיים ברובע. חבר האופוזיציה נעים שומר, שקיבל הבוקר את הדחייה, זעם מאוד: "זהו ביזיון אחד גדול ואות קלון ליו"ר הוועדה גבי כנפו. לא יכול להיות שכל כך הרבה פעמים הוא קובע את מועדי הישיבה ומחליט לוותר. כך כך מסובך לקבוע מועד? כנראה שהוא יודע שאין לו רוב להצבעה, וזה גובל במינהל לא תקין. הגיע הזמן שההתנהגות הנלוזה תיפסק. אני מתכוון לפנות לממונה במשרד הפנים. זה לא מוסיף כבוד למינהל ההנדסה ולא לגבי כנפו ולא עיריית אשדוד. פשוט ביזיון"

כאמור מדובר בתוכנית שאמורה להגדיל דרמטית שטח קטן מאוד בעוד אלפי יחידות ולהפוך לאחד הרובעים הצפופים בארץ, אחרי העיר עזה. הצפיפות תבוא על חשבון חניות, מוסדות חינוך ועוד. חברי המועצה בישיבה הזאת יצביעו על פי צו מצפונם ולא על פי מפתח סיעתי, אלא שחברי המועצה כבר חודשים רבים נתונים ללחצים שונים ושכנועים מצד אלה שמובילים את התוכנית. אחד מאלה שחשוב להם שהתוכנית תעבר, הוא ג'קי בן זקן, שחתום עם לא מעט קבלנים על הסדר כלכלי. במידה והתוכנית תעבור הוא עתיד לגרוף מאות מיליוני שקלים. בן זקן שמשפטו הפלילי נפתח באחרונה על הרצת המניות עסוק אמנם במשפטו, אך הפרויקט של מע"ר דרום מעסיק אותו לא פחות. 

על המתנגדים מקרב חברי המועצה, להגדלת מספר יחידות הדיור במע"ר לכ-3700 נמנים כל ששת חברי האופוזיציה: היו"ר שמעון כצנלסון, עו"ד נעים שומר, גרשון פלדמן, שירלי אסולין, אבינועם שושן ודוד בן חמו. באשר לחברי הקואליציה מסתמן כי בנוסף לחברי מועצה שייעדרו, מהישיבה עקב היותם בניגוד עניינים כמו למשל עו"ד צחי אבו ומשה דנינו, ראש העיר לסרי (שרכש דירה במע"ר), עמרם כנפו שמדיר רגליו מישיבות אלו בשל החקירה שהייתה נגדו. לא מתכוונים להגיע לישיבה גם מספר חברי מועצה נוספים בהם גם חברי מועצה חרדים. כך שישנו רוב המתנגד לאישור התוכנית.


ההסבר לתמונת המצב המסתמנת הוא שבהחלטות של מליאת הוועדה לבניין ערים אין משמעות להשתייכות לקואליציה או לאופוזיציה וכל חבר מועצה מצביע על פי מצפונו והוא נושא באחריות אישית פלילית. פירוש הדבר הוא שייתכן שנראה חברי קואליציה שיצביעו נגד. משיחות עם חברי מועצה ייתכנו הפתעות באשר לאופן ההצבעה על ההגדלה של יחידות הדיור במע"ר.
אותם חברי מועצה חוששים שהצבעה בעד תוספת יחידות הדיור שעומדת על הפרק ,עשוייה לעמוד במרכז תביעה של דייירים או חשש מחקירה משטרתית. יודע כי חוקרי להב 433 עם יד על הדופק בפרשה והם ממתינים להחלטה כדי להתקדם בחקירה.
יצוין כי חברי המועצה ערים לכך שהם, מתוקף תפקידם נושאים באחריות אישית פלילית. אם אכן תוגש תביעה כזאת נגד העירייה ומליאת הוועדה לבניין ערים, זו לא תהיה הפעם הראשונה, שכן בימים אלה מתגבשת תביעה מסוג זה אותה מתכוונים להגיש רוכשי דירות במרינה, להם הובטח בין השאר אגם מול הבית, מה שלא קויים.
חברי המועצה באשדוד מתברר לא פראיירים והם רואים נגד עיניהם את פרשת 'הולילנד' בירושלים, בטרם הם מאשרים את תוספת מאות יחידות הדיור במע"ר. הם בוודאי זוכרים את העונשים הכבדים שגזר לאחרונה השופט דוד רוזן על מורשעי הפרשה החמורה (ועל כך בכתבה נפרדת) ושלח לכלא בין השאר את ראשי העיר לשעבר של ירושלים ,אהוד אולמרט ואורי לופליאנסקי ובכירי עירייה נוספים.
סאגת המע"ר שנושאה "הבחינה התכנונית הכוללת" או במילים פשוטות הגדלת מספר יחידות הדיור במע"ר נמשכת מזה זמן. בכל פעם שהישיבה לא הבשילה לכדי קבלת החלטה בעד הצעת הנהלת העירייה להגדיל את מספר יחידות הדיור במע"ר היא התפוצצה, נדחתה או בוטלה משום שהסתמן כי רוב חברי מליאת הוועדה עומדים להתנגד להצעה. כמובן שהסיבה הזאת לא נאמרה בגלוי והסיבות הרשמיות לכאורה היו כמובן אחרות כמו אי בקיאותם של חברי המועצה בחומר, אי התייצבותם לכאורה של גורמים מקצועיים חיצוניים לדיון בשעה שהם דווקא המתינו מחוץ לאולם, המצב הביטחוני בעקבות מבצע "צוק איתן" ועוד.
נושא הגדלת מספר יחידות הדיור במע"ר הוא בבחינת 'תפוח אדמה לוהט' שמתגלגל ממועד ישיבה אחת למועדה של ישיבה אחרת וחוזר חלילה משום שהוא עומד במרכז לחצים כבדים, פוליטיים וכלכליים. זאת משום שמדובר כאן בכסף גדול, גדול מאוד. הגדלת מספר יחידות הדיור במע"ר, אם וכאשר תאושר, תשלשל לכיסי היזמים מאות מיליוני שקלים, אך עם זאת תפגע באיכות חייהם של תושבי המע"ר שיהיה צפוף מאוד.
בתוכנית המע"ר, שהחלה בכ-750 יחידות דיור על חשבון שטחי מסחר ותעסוקה, מאושרות כיום 1740 יחידות דיור. התוכנית האחרונה למע"ר ,שתוכננה על ידי האדריכל וולטר שיינקמן ,ממליצה על הגדלת מספר יחידות הדיור במע"ר ל-2372 ,שהם פי שלושה מהמספר המקורי של יחידות הדיור שעמד כאמור על 750 יחידות דיור. על פי התוכנית האחרונה שתכלול כאמור 2372 יחידות דיור הן ייבנו על שטח של כ-323 דונם. כבר על פי תוכנית זו יהיה מע"ר דרום, אחרי שהוסיפו בו מאות רבות של יחידות דיור, הרובע הצפוף ביותר באשדוד ,אם לא במדינה כולה. לא כל שכן אם יאושרו בו 3700 יחידות דיור.
חבר המועצה עו"ד נעים שומר שמוביל את המאבק נגד הצעת הנהלת העירייה להגדיל את מספר יחידות הדיור במע"ר לכ-3700 סבור כי יהיה בוועדה רוב להצעתו שלו, להגדיל את מספר יחידות הדיור מ-1740 יחדות המאושרות כיום ל-2372 יחידות דיור בלבד, כפי שמציעה התוכנית האחרונה למע"ר,של האדריכל שיינקמן.
גם הפורום הציבורי לאיכות הסביבה תומך בתוכנית האחרונה של שיינקמן, אלא שיש לפורום השגות לגבי זה שהוקצו בה 79.1 דונם בלבד לצרכי ציבור. הקצאה זו תגרום לדברי הפורום לירידה ניכרת באיכות החיים של תושבי המע"ר אשר יאלצו להישען על תשתיות ושטחים פתוחים של רבעים סמוכים, דבר שיגרום לפגיעה באיכות החיים של כלל תושבי אשדוד. הפורום מתכוון להמליץ להגדיל בתוכנית האחרונה הכוללת את העלאת מספר יחידות הדיור מ- 1,740 המאושרות כיום לכדי 2,372 יחידות דיור בלבד ובמקביל - להגדיל את השטח לצרכי ציבור ברובע לכדי 104.7 דונם בהתאם לכללי התכנון החדשים של משרדי הממשלה. לדברי הפורום הצפיפות ברבעים החילוניים באשדוד נעה סביב ה- 4.7 יחידות דיור לדונם ולא עולה על 5.2. בהצעה להגדיל את מספר יחידות הדיור במע"ר לכ-3600 הצפיפות מגיעה ל- 9.7 ויכולה להגיע ל- 10 יחידות דיור לדונם.