ashdod10 logo

הורים כועסים: "במקום למגן את כל מוסדות החינוך, משביתים לנו בכל פעם לימודים"

בעקבות מטח רקטות, שנורה לעבר הסביבה ובהתאם להחלטת ראש העיר יחיאל לסרי, נאלצו אלפי ילדים במוסדות חינוך בלתי ממוגנים להישאר בבית ולהפסיד ימי לימודים והוריהם להפסיד ימי עבודה. ההורים היו חלוקים בדעתם לגבי ההחלטה. הלימודים חודשו בין היתר לאחר הצבתה של כיפת ברזל בעיר . בכל מקרה, עד שלא ימוגנו כל מוסדות החינוך צפוי הריטואל הזה לחזור על עצמו  
חן בוקר | חמישי, 23 ינואר 2014 11:32

בתמונה: בתי ספר לא ממוגנים במתחם "החרגול" (צילום: ארכיון)

בעקבות מטח של כעשר רקטות, שנורה מרצועת עזה לעבר אשקלון והמועצה האזורית חוף אשקלון, החליט ראש העיר יחיאל לסרי, לאחר הערכת מצב שקיים, לבטל את הלימודים ביום שישי בשבוע שעבר במוסדות החינוך הבלתי ממוגנים בהם לומדים אלפי ילדים. הילדים נאלצו להישאר בבית ולהפסיד ימי לימודים וההורים להפסיד ימי עבודה.

ביום ראשון בצהריים הודיעה העירייה כי "לאור המשך ההסלמה ולאחר הערכת מצב שקיים ראש העיר הוחלט שלא לקיים לימודים במוסדות החינוך שאין בהם מיגון מרגע זה ומחר (יום שני). לגבי שאר מערכת החינוך תתבצע הערכת מצב נוספת בערב ותתקבל החלטה בהתאם להתפתחויות".  ביום ראשון בבוקר תקף צה"ל מחבל ג'יהאד כשהיה רכוב על אופנועו ושעל פי דובר צה"ל היה אחראי על ירי הרקטות לעבר אשקלון בסוף השבוע. בהמשך לכך קיבלו ההורים הודעה באותו יום בצהריים להגיע ולקחת את ילדיהם ממוסדות החינוך הבלתי ממוגנים.למחרת ביום שני לא התקיימו הלימודים במוסדות המדוברים עד הצהריים, אז קיבלו ההורים הודעה שהלימודים במוסדות המדוברים מתחדשים. יש להניח שגם להצבתה של כיפת ברזל בסביבה היה חלק בהחלטת חידוש הלימודים. איום הרקטות הפך לאחד האיומים המרכזיים על האזור, שכן העורף נאלץ להתמודד עם יכולתו של האויב לפגוע ביעדים שבליבו.

הרקטות משוגרות על ידי מפעילים מיידיים שנוכחים בזמן הירי בסמוך למשגר או באמצעות מנגנון השהיה שלא מצריך נוכחות בעמדה בזמן הירי. הרקטה יכולה לגרום נזק לנפש ולרכוש אשר אינם נמצאים במקום מוגן ובשנים האחרונות כבר היו רקטות שפגעו בין השאר במוסדות חינוך, שלמרבה המזל היו ריקים באותה שעה.  כיפת הברזל אמנם מעניקה הגנה, אך יש לזכור כי לא מדובר בהגנה אבסולוטית ולכן למיגון של מוסדות החינוך יש משמעות מכרעת. למרות שהעירייה היא האחראית על מה שמתרחש וקיים בתחומה, הרי שאת התקציבים למיגון אמורים לספק משרדי הממשלה הנוגעים בדבר, ביניהם משרד הביטחון.  זאת ועוד, במקרים של הסלמה ביטחונית, שאין לגביה החלטה רשמית של פיקוד העורף או הממשלה, ראש העיר, שמקבל הערכות מהגורמים הרלוונטיים איתם הוא מתייעץ, הוא מי שמקבל ההחלטה כי בסופו של יום האחריות היא שלו. ובחזרה להחלטת ראש העיר, לגביה היו ההורים חלוקים בדעתם.

הורים בגן הילדים חן-מיח"א שמשולבים בו ילדים ליקויי שמיעה, ברובע ה', שבוטלו בו הלימודים זעמו. עידית ביגר-מרקוזון: "נמאס לנו. כל פעם שנורית רקטה מבטלים לילדים שלנו את הלימודים. החלטה כזאת צריכה להתקבל על ידי פיקוד העורף. ללסרי היו חמש שנים להציב מיגוניות, למה הוא לא דאג לכך. כשקיבלנו בצהריים את ההודעה להוציא את הילדים מהגן הורים נכנסו לפניקה, היה בלגן גדול". אילנה כהן: "את בעיית המיגון צריך לפתור מהשורש, למגן ולא להשבית לימודים. ראש העיר לא נשמע לפיקוד העורף.אין סיבה ברורה להשבתה הזאת וזו לא הפעם ראשונה שהלימודים מושבתים על לא כלום".  אלה רבינוביץ': "למה בגלל ירי באשקלון צריך להשבית לימודים באשדוד. הרי אם יהיה חשש ממילא לא אשלח את הילד שלי לגן.שיבוא הדוקטור וישב עם הילדים שלנו בבית. אני עובדת במשרד ממשלתי ולא נותנים לי להישאר בבית גם כשיש מלחמה. צריך למצוא פתרון למצב הזה. למיגונית לגן צריך תקציב קטן ועד שיעשו את זה מצידי שיעבירו את הגן למבנה ממוגן. אני לא מוכנה להמשיך ולחיות כך. לסרי לא משלם לי משכורת. אני רוצה שהוא ייתן לי פיתרון, שיזוז, שיצעק איפה שצריך, שיעשה משהו. לאן הולך הכסף של אגרת השמירה? הבן שלי ישב בבית, הסתכל מהחלון וראה איך הילדים בגן שמולינו נהנים. זה לא יכול להימשך".

 הורים אחרים צידדו בהחלטת לסרי. עמיר לוי: "אם היה חס ושלום קורה משהו, אנשים היו מאשימים את ראש העיר כי בסופו של דבר הוא האחראי. הוא זה שהתייעץ עם גורמי הביטחון ויש הרבה דברים שלא ידועים לנו וצריך לסמוך על מי שקיבל את ההחלטה".  מרינה סבן: "אני מסכימה שצריך לפתור את הבעיה. לדעתי השבתה כזאת מהווה לחץ על מי שצריך להעביר לאשדוד את תקציבי המיגון. הכסף של אגרת השמירה לא יספיק גם למיגון ואולי גם לא מיועד לו. אני בכלל הייתי משביתה את כל העיר כולל את מקומות העבודה ומעלה את התושבים להפגנות בירושלים כמו שעשינו בנושא בית החולים". כך או אחרת, כל זמן שיישארו מוסדות בלתי ממוגנים הריטואל הזה של ביטול הלימודים בהם בתקופת הסלמה צפוי לחזור על עצמו, אלא אם הבעיה תיפתר באופן שורשי.