ashdod10 logo

העיתונאי שהפך למפקד חטיבת כפיר

אל"מ אשר בן-לולו, שגדל באשדוד, מונה לאחרונה כמפקד חטיבת כפיר ומסומן" ע"י צמרת צה"ל כאחד שמסוגל להגיע לדרגים הגבוהים ביותר, עד לרמה של אלוף פיקוד וכן הלאה
שי מלול | חמישי, 29 נובמבר 2012 15:06

 אלוף משנה אשר בן-לולו לא יכול לשכוח את המחנכת שלו במקיף ה' רות אולמר. בזמן שהיה בכיתה יב', ודיבר בהתלהבות באחד השיעורים על הרצון שלו להיות לוחם בצה"ל, רות אמרה לאשר הצעיר: "אתה לא צריך להסתפק בלהיות לוחם, אתה צריך להיות קצין, יש לך את זה". שנתיים וחצי מאוחר יותר, לאחר שקיבל את דרגות הסג"מ בטקס מרגש, בן-לולו התקשר למקיף ה' וביקש את המורה רות. אשר אמר לה בקול נרגש: "את זוכרת שהפצרת בי להיות קצין? אז הנה את מדברת עם סג"מ אשר בן-לולו".

דרך ארוכה מאוד עבר אל"מ בן-לולו ב-23 השנים בהן הוא לובש את המדים הירוקים, מהיותו לוחם בפלוגת חרמש, עד שזכה לקבל את הבשורה המשמחת כי בתחילת שנת 2013 יתחיל לפקד על חטיבת כפיר, חטיבת החי"ר הצעירה והגדולה ביותר בצה"ל. חטיבת כפיר (חטיבה 900) הינה חטיבת חיל רגלים, הנמצאת תחת פיקודה של עוצבת הפלדה בפיקוד המרכז. החטיבה מכילה את "גדודי ה-90", יחידות שייעודן היה שירות בשטחי יהודה, שומרון ועזה. החטיבה מורכבת משישה גדודים אשר מתמחים בלחימה זעירה ולוחמה כנגד טרור, בדגש על שטחים בנויים ומורכבים. חיילי החטיבה חובשים כומתה בצבעי הסוואה (מנומרת), עם סמל חיל הרגלים ונועלים נעליים אדומות.
המינוי של אל"מ בן-לולו כמפקד חטיבת כפיר נחשב ליוקרתי מאוד, ובדרך כלל מסמל כניסה לעולם הבכיר של הקצינים בצה"ל. במילים פשוטות אל"מ בן-לולו "מסומן" ע"י צמרת צה"ל כאחד שמסוגל להגיע לדרגים הגבוהים ביותר, עד לרמה של אלוף פיקוד וכן הלאה.
אשר בן-לולו נשוי לשירית, ד"ר לפסיכולוגיה קלינית, המשרתת אף היא במערכת הביטחון. ההיכרות בין השניים הייתה על המדים הירוקים, כאשר אשר שימש כמ"פ צעיר ושירית שירתה באותו הבסיס. לשניים שלושה ילדים (יונתן בן 10, טליה בת 7 ויואב בן שנה). הם מתגוררים במודיעין, למרות שאשר מקפיד לבקר בעיר ילדותו אשדוד באופן קבוע, לפחות אחת לשבועיים.
למרבה הצער, לפני כשבועיים אימו אסתר נפטרה, והוא ישב שבעה בבית אחותו ברחוב רוגוזין. מדובר במשפחה מגובשת מאוד, המונה 6 אחים, כאשר אשר הוא בן הזקונים. האחות הגדולה חנה מתגוררת בקנדה, וארבעה אחים אחרים גרים באשדוד (יפה אדרי, דליה דהן, מירי כהן וגבי בן-לולו). "האחים שלי גאים מאוד באשדוד בדיוק כמוני. חלקם עובדים בעיריית אשדוד, ונהנים לראות את העיר מתפתחת וגודלת. אשדוד תמיד הייתה ותהיה הבית שלי, אני קשור לעיר וחייב לבקר בה לעיתים קרובות", אומר אל"מ בן-לולו.
אשר נולד באשדוד, והעביר את כל ימי נעוריו ברובע ו'. הוא למד בבית הספר היסודי "שילה", ולאחר מכן עבר למקיף ה', והיה למעשה בין אלה שזכו להיות במחזור הראשון של המקיף המיתולוגי.
אשר מספר על חוויות הילדות שלו: "יש לי הרבה זכרונות מדהימים מהילדות ברובע ו'. אני לא יכול לשכוח את קולנוע 'אולימפיה', שכבר לא קיים היום, הטיולים בדיונות במשך שעות ארוכות, הירידה לים באופן קבוע, הטיולים בפרדסים. היינו קבוצה של ילדים מאוד מגובשים. מעט שובבים, אבל ילדים טובים, שמגיעים ממשפחות טובות שחיפשו שיתנו להם את הכלים להצליח. זו הייתה חברות אמיתית, והצלחנו לשלב בין מעשי קונדס של נערים לבין הרצון שלנו להיות ילדים טובים שרוצים להתגייס לצבא ולתרום את חלקנו למדינה".
בן-לולו היה תלמיד בולט במקיף ה', ומנהל בית הספר יעקב לוי זוכר היטב את הנער ששימש תקופה קצרה כיו"ר מועצת התלמידים. אסתי פילוס, המשמשת כיום כמנהלת היחידה לפיתוח אסטרטגי בעיריית אשדוד, הייתה המחנכת של אשר.

תכירו את עורך הספורט ב"השבוע באשדוד"...

אשר בן-לולו נזכר בהתלהבות בימים בהם שימש כעורך מדור הספורט ב"השבוע באשדוד". הוא עבד תחת העורך מנחם גלילי, ונחשב לכתב צעיר ומוכשר, שלא עשה חשבון ונכנס חזיתית במאמנים של הפועל אשדוד באותם ימים. אשר משחזר בערגה: "זו הייתה תקופה מדהימה, ואני גאה על כך שהייתי חלק ממשפחת עיתון 'השבוע באשדוד', תחת ידיו של העורך המיתולוגי מנחם גלילי. הייתי אוהד שרוף של הפועל אשדוד, והייתי נוסע לכל 30 המשחקים בכל עונה, בבית ובחוץ. הייתי כמעט בכל מגרש בארץ, בתקופה שאשדוד הייתה כמעט כולה הפועל אשדוד, עם אלפי אוהדים ביציעים. כולם היו בטוחים שיהיה לי עתיד מזהיר בעולם העיתונות, אבל אני רציתי להיות חייל קרבי, ונאלצתי לעזוב את הכתיבה בצד".
בן-לולו החליט כאמור להתגייס ליחידה קרבית. "היינו קבוצה קטנה, ממש מיעוט של של צעירים מאשדוד שבחרו ללכת ליחידה קרבית", הוא נזכר. אשר היה בין הטירונים הראשונים של פלוגת חרמש, פלוגה של חיל הרגלים. זה היה בשנת 89', בתקופה בה פרצה האינתיפאדה הראשונה. אלה היו שנים של לחימה בתוך אוכלוסייה פלשתינית, ובן-לולו נהנה מכל רגע בתחילת השירות וזכה לקידום מהיר יחסית עד שיצא לקורס קצינים.
בהמשך הוא מונה לתפקיד מ"פ בחטיבת הנח"ל, והיה תקופה לא קצרה במצב של לחימה בדרום לבנון עם הפלוגה שלו.
ב-2001 קודם לתפקיד מג"ד חרוב, בימי הלחימה בשכם ב"חומת מגן". בן-לולו הוביל את הגדוד שלו לכבוש את שכם, ואף זכה לקבל יחד עם פקודיו צל"ש על פעילות מבצעית סבוכה ולא פשוטה כלל ועיקר.
שנה מאוחר יותר נרשם אירוע מורכב של חדירת מחבל ליישוב יצהר. המחבל פצע 4 חיילים, ביניהם שניים במצב קשה. בן-לולו וחייליו הסתערו לעבר המחבל והרגו אותו. בשנת 2003 בן-לולו מונה למפקד בא"ח (בסיס אימונים חטיבתי) של הנח"ל. שנתיים לאחר מכן יצא ללימודים במסגרת הצבא בארצות הברית, בשנת 2006 קודם לתפקיד מח"ט חטיבת אלכסנדרוני. זה היה בגיל 35, ואל"מ בן-לולו נחשב אז לקצין הכי צעיר שקיבל את דרגת האלוף משנה. בשנת 2007 הוא מונה כמח"ט חטיבת 769 (עוצבת חירם), האחראית על הגבול בין ישראל ללבנון. בהמשך הוא מונה כסגן מפקד מל"י (המרכז הלאומי לאימונים ביבשה).
לאחר שנתיים מאתגרות, אל"מ בן-לולו יצא ללימודים קצרים במכללה לביטחון לאומי, וזכה כמצטיין של הקורס. היום, רגע לפני שהוא עובר לפקד על חטיבת כפיר, אל"מ בן-לולו משמש כמפקד מא"ש (המרכז הלאומי לאימונים ביבשה). מדובר במרכז אימונים הנותן מענה לכלל חיילי המילואים של זרוע היבשה. למעשה, כל מילואימניק לוחם, עובר תחת ידיו של אל"מ בן-לולו, כדי לקבל תזכורת והכשרה בכל הקשור לתרגול תחת אש, אימון לחימה בשטח בנוי ועוד. מדובר בתפקיד יוקרתי ומשמעותי מאוד.
הרמטכ"ל בני גנץ וצוות הפיקוד הבכיר מסביבו, שקדו לאחרונה על סבב מינויים בדרגות תא"ל ואל"מ, והיה מאבק לא פשוט סביב המינוי של מפקד חטיבת כפיר. אל"מ בן-לולו הוא למעשה האשדודי הראשון שממונה לתפקיד כזה בכיר במערך החטיבה הסדירה, ולא מן הנמנע שישבור עוד כמה שיאים בעתיד הנראה לעין.


"אני גאה על כך שגדלתי בשכונה לא הכי פשוטה, אבל חמה ומלאה בערכים"

אל"מ בן-לולו מספר מהיכן התחיל הרצון להתקדם במסלול הצבאי: "מגיל צעיר מאוד היה לי רצון להשפיע, והיה לי ברור שאוכל לקדם את השאיפות שלי בעיקר דרך השירות הצבאי. ינקתי את אהבת המדינה והצורך לתרום כבר מגיל ינקות סביב המשפחה והחברה בה הייתי נמצא. דווקא מרובע ו' היה לי ברור שאוכל לפרוץ, למרות שלא היו את כל התנאים, לפעמים גם היה מחסור, אבל זה דווקא חישל אותי. אני אומר היום לחיילים שלי שלפעמים מחסור מוביל למצויינות, ואני גאה על כך שגדלתי בשכונה לא הכי פשוטה, אבל חמה ומלאה בערכים".
אל"מ בן-לולו מקפיד להגיע מידי שנה להרצות בפני תלמידי בתי ספר תיכון באשדוד, ומספר גם את סיפורו האישי: "אני מסביר להם שהצבא מאפשר לכל אדם, ולא משנה מהיכן הגיע ומה מצבו הכלכלי בבית, להתחיל בצורה שווה מול כל חייל אחר. אתה יכול להצליח בזכות עצמך. גם אם לא ממשיכים לקריירה צבאית, יוצאים אזרחים טובים יותר. אני מעודד גיוס ליחידות קרביות, וזה לא רק כדי לתרום למדינה, אלא גם לקבל לא מעט. אני הדוגמא הטובה ביותר. התעקשתי לעבור מסלול קשה ומורכב, וזה רק חישל אותי יותר ויותר".
אל"מ בן-לולו אומר בנוגע לעתיד הצבאי שלו: "בכל 23 השנים בהן אני לובש את המדים הירוקים מעולם לא תכננתי קדימה. כל תפקיד שהתבקשתי למלא, ביצעתי בצורה הטובה יותר, ונתתי 100 אחוזים מעצמי. הכל תוך כדי יצירת אמון וכבוד הדדי לכל מי שסביבי, ובעיקר לחיילים עליהם אני מפקד. אני לא נמצא בצבא בשביל הדרגות, הם הגיעו במהלך ההתקדמות שלי. זה פחות חשוב בעיניי, העשייה והרצון שלי להשפיע ולעצב דור חדש של חיילים עם יכולות מבצעיות מצד אחד ונורמות וערכים מצד שני, זה מה שהכי חשוב בעיניי. אני רוצה לראות חיילים שינצחו במערכה ובכל קרב שהם יצטרכו לצאת אליו, ומצד שני שיהיו ערכיים וידעו מתי להפעיל את הנשק במידה הנכונה".