ashdod10 logo

בלי חשבון": מערכת החינוך באשדוד לא ממריאה"

גם במסדר הכנפיים האחרון, שהתקיים ביום חמישי ברחבת המסדרים בבסיס חצרים, לא יהיה אף נציג אשדודי בין עשרות הטייסים החדשים  למעט כמה הבלחות יוצאות דופן של צעירים מוכשרים וראויים, שכן הצליחו לעבור בשלום את התהליך הארוך עד לקבלת סיכת כנפי הטיסה, אשדוד לא מצליחה ל"ייצר" בשנים האחרונות בני נוער שמצליחים לעבור את הקורס הכי קשה ואיכותי בצה"ל,  בזמן שראש העירייה לסרי משקיע לא מעט לטובת החרדים בעיר, כולל תקציבים מנופחים ואישורים להקצאת קרקעות בישיבות מועצת העיר, צריך לבצע בדיקה מעמיקה מה קורה במערכת החינוך העירונית, ואיך ייתכן שאשדוד, עיר עם 250 אלף תושבים, אינה מצליחה להצמיח צעירים שישתלבו בקורס הטיס היוקרתי זאת ועוד, על פי נתונים רשמיים של דובר צה"ל ולשכת גיוס האזורית בבאר שבע, שהתפרסמו לפני מספר חודשים, עולה תמונה מדאיגה כי הצעירים באשדוד מתגייסים לצה"ל במספרים נמוכים מהממוצע הארצי תמונת מצב מדאיגה בנוגע לדור הצעיר באשדוד, שלא מככב בצבא הגנה לישראל.
שי מלול | ראשון, 30 דצמבר 2012 11:23

 זו כבר ממש לא הפתעה: גם בקורס הטיס הקרוב, שהתקיים ביום חמישי האחרון בבסיס חצרים בנגב, לא יהיה אף אשדודי שיעמוד במסדר הכנפיים, ויזרוק את הכומתה שלו לשמיים. אומנם היו בשנים האחרונות כמה הבלחות חיוביות של צעירים מוכשרים שכן הצליחו לעבור את הקורס הכי יוקרתי בצה"ל בשלום, אבל מדובר בבודדים שלא מצליחים לשפר את התדמית הבעייתית של מערכת החינוך המקומית, שפשוט לא עומדת בסטנדרטים של ערים אחרות, בהן זה דבר שבשגרה שבכל קורס טיס יש לפחות נציג אחד לפחות לאותה עיר. מדובר ביישובים קטנים (מכבים רעות לדוגמא), ערים בינוניות (רעננה) וגם בערים הגדולות (ת"א וחיפה). 

ראש העירייה לסרי וראש מינהל החינוך אריה מיימון, הם אלה שצריכים לנפק הסברים לתושבים על הכישלון הגדול הזה, שלא קשור רק לפן החינוכי-לימודי, אלא קשור יותר לפן הערכי-מוסרי. במערכת חינוך בה מושקעים מאות מיליוני שקלים בשנה, עם תוכניות חדשניות ופרויקטיים מרשימים, כהגדרתם של לסרי ומיימון, עיר הנמל חייבת להצמיח פס ייצור של טייסים שגדלו והתחנכו בעיר כפי שהיה בעבר. הרי זו גולת הכותרת של כל מערכת חינוכית, כרטיס הביקור להצטרף ל"מועדון הגדולים", ולמרבה הצער אשדוד לא רק שלא נכנסת למועדון היוקרתי הזה, היא אפילו לא יכולה לשבת במסדרון.

בכלל, אם מישהו חיפש עוד הוכחה לתהליך החרדיזציה שאשדוד עוברת בשנים האחרונות, לא צריך ללכת רחוק מידי, אלא רק לעיין בדקדוק בנתונים הרשמיים שמפרסמים בצבא הגנה לישראל. אשדוד, העיר החמישית בגודלה בארץ, רחוקה מהממוצעים הארציים בכל הפרמטרים החשובים: פחות מתגייסים, פחות לוחמים ופחות קצינים. במקום שראש העירייה יחיאל לסרי, יתעסק בנושאים שלדעתי זניחים יחסית, הוא צריך ללמוד את הנתונים האלה בצורה מדוקדקת, יחד עם יד ימינו, ראש מינהל החינוך אריה מיימון, ולראות כיצד אשדוד מתחילה לשפר את הנתונים המזעזעים האלה.

אם לאחרונה אנו עדים למקרים רבים של אלימות פיזית ומילולית של צעירים בעיר הנמל, זה בהחלט מתקשר לתופעה של חוסר המוטיבציה של חלק מהצעירים ללבוש את המדים הירוקים ולתרום את חלקם למדינה. אם 30% מקרב התלמידים שמסיימים כיתה י"ב באשדוד לא מתגייסים לצה"ל, מסיבות כאלה ואחרות, זה נתון מעורר דאגה, בזמן שהממוצע הארצי עומד על גיוס של 74% מכלל התלמידים בארץ. יש כאן בעיה עמוקה ומדאיגה במישור הערכי והמוסרי, ובמקביל ברור שגם כמות האוכלוסייה ההולכת וגדלה של חרדים באשדוד, משחקת כאן תפקיד מרכזי.

לפני מספר חודשים דובר צה"ל, יחד עם לשכת הגיוס האזורית בבאר שבע, קיימו מסיבת עיתונאים במרכז הנוער העירוני "קופף" ברובע ב', במטרה להציג את נתוני הגיוס של צעירי אשדוד בכל הפרמטרים ובכל המדדים. מהנתונים שפורסמו במסיבת העיתונאים עולה כי רק 70.5% מכלל המועמדים הגברים לגיוס מאשדוד התגייסו לצה"ל. הממוצע הארצי עומד כאמור על 75%. בקרב הנשים הנתון הרבה יותר גרוע ומעורר דאגה. 46.5% מכלל הנשים המועמדות לגיוס באשדוד, אכן לובשות את המדים הירוקים, כאשר הממוצע הארצי עומד על 59%.
בנוגע לגיוס ליחידות לוחמות, גם כאן אשדוד מפגרת לעומת הממוצע הארצי. 32.8% מכלל המתגייסים מעיר הנמל מתנדבים ליחידות לוחמות, לעומת ממוצע ארצי של 44.2%. אם חשבנו להתנחם בנוגע למדדי הקצונה, הרי שגם כאן התאכזבנו. 3.6% מהמתגייסים מאשדוד ממשיכים לקורס קצינים, לעומת ממוצע ארצי כמעט כפול, העומד על 6.7%.
שימו לב לנתונים אצל השכנה הגאוגרפית אשקלון, שבהחלט מציגה נתונים מעודדים לעומת אלה מאשדוד. בנוגע למספר המתגייסים, אשקלון עברה את הממוצע הארצי, עם נתון מרשים של 84.7% מתגייסים בקרב הגברים. בקרב הנשים נרשם מספר מרשים של 58.6% מתגייסות, בנוגע למתנדבים ליחידות לוחמות, באשקלון מדובר בנתון של 38.2%, וגם בקרב הממשיכים לקצונה, אשקלון גוברת בקלות על אשדוד, עם 4.6%. ראש עיריית אשקלון בני וקנין, בהחלט יכול להסתובב עם חזה נפוח ברחבי העיר, עם נתונים כאלה מכובדים, שחלקם חוצים את הממוצע הארצי.
אם עוברים באופן נקודתי על הנתונים בכל בתי הספר המקיפים בעיר, אפשר בהחלט לציין לטובה את בית ספר אנקורי, בו נרשם אחוז מתגייסים של 94%, כאשר 51.6% מתנדבים ליחידות קרביות ו-10% ממשיכים לקצונה. חשוב לציין שמדובר בבית ספר קטן, עם כ-30 תלמידים בשכבה י"ב, אך בכל זאת מדובר בנתון מכובד ביותר. גם במקיף ג' יכולים להיות מרוצים מהנתונים: 97% מתגייסים לצה"ל, 48.4% מתנדבים ליחידות קרביות ו-6.8% ממשיכים לקצונה. גם במקיף ח' מדובר בנתונים ראויים ביותר, ובמקיף ט' מציגים נתון מרשים של 100% מתגייסים בקרב הבנים, אך מספר נמוך יחסית של מתנדבים ליחידות קרביות (30%).

במקיף א' כבר מרגישים את הירידה החדה בקרב המתנדבים ליחידות לוחמות (9.5%), כאשר גם בקרב החיילים הממשיכים לקצונה, שלמדו במקיף א', הנתון נמוך מאוד עם 2.3%.
חשוב לציין כי מדובר במדדים המתייחסים לשנתון לידה 1990, ובדובר צה"ל מסבירים כי תמיד מוצגים נתונים של חיילים שכבר סיימו את שירותם הצבאי, מאחר ובזמן השירות מתבצעים שינויים כאלה ואחרים, שמשנים את הנתונים תוך כדי תנועה. בכל מקרה, אין הבדל גדול בין הנתונים שהוצגו במסיבת העיתונאים, לבין אלה העכשוויים, של ילידי שנתון 94'.

תגיות: