ashdod10 logo

בלי חשבון: בית המשפט עשה זובור לאילן בן עדי מנכ"ל העירייה

בעירייה מכריזים: "אסור שגורמים עבריינים יקבעו את סדר היום".ומנכ"ל העירייה, אילן בן עדי, מגן בבית המשפט על מאיר בן גוזי, שהודה בעבירה שיש עמה קלון, וממשיך להחזיק ברכב ופלאפון. והשופטת? נדמה שכמעט "לקתה בהלם". מר אילן בן עדי היקר: אני לא מבין איך אתה יכול להמשיך בתפקידך?. איך אתה לא מתפטר מיד? אתה לא עובד כמנקה רחובות, אדוני. אתה מנכ"ל העירייה. אתה אדם בעל עמדה בכירה ביותר ומלאת השפעה. אתה אדם ייצוגי. אתה אדם שאמור לשמש דוגמה ומופת - ושהחוק הוא נר לרגליך. כיצד אתם שם בעירייה מתהדרים בפרס החינוך, כשמסר כזה יוצא משולחנך?. איזה מסר בדיוק אתה מעביר לתלמידים ולתושבים בדרך התנהלותך? שאפשר לרמוס את החוק ברגל גסה? שהמינהל התקין הוא בעיניך לעג ושנינה?. אחר-כך אתה מתפלא שהעבריינות מרימה ראש בכל פינה?.
שמואל יוסף | שבת, 20 אפריל 2013 21:48

לפני כחודש נורה ונפצע קשה, שמעון לנקרי, ראש עיריית עכו. במרכז לשלטון מקומי לקחו בצורה קשה מאוד את ניסיון ההתנקשות, והאירוע החמור הציף את בעיית האלימות כנגד ראשי הרשויות בארץ. בעקבות ניסיון ההתנקשות בשמעון לנקרי, פורסם בשבוע שעבר - לאחר חופשת הפסח, ולאחר הפגנת מחאה שיזם השלטון המקומי בישראל - כי נשלחה איגרת לעובדי עיריית אשדוד בה מחזקים קברניטי העיר את ידי העובדים, ומפצירים בהם למלא את עבודתם הציבורית בנאמנות מוחלטת לחוקי המדינה ולכללי המינהל. עוד ביקשו מן העובדים, שלא להסס ולפנות מיד למשטרה באם הם חשים מאוימים או נסחטים על ידי גורמים עבריינים. קראתי ואמרתי: שאפו, אין מילים. כל הכבוד! - גם מיהרתי לרכוש דגל גדול של העיר אשדוד ודגל המדינה, הוספתי חמישה פטישי פלסטיק וחמישה תרסיסי קצף, וגמלה בליבי ההחלטה, לצאת ביום העצמאות ולחגוג בקול תרועה רמה לכבודה של עירי אשדוד, שהחליטה לדרוש מעובדיה להילחם בשחיתות, בעבריינות ולפעול אך ורק על פי כללי החוק.

ישבתי במרפסת ביתי נינוח ורגוע. אלא, שלאחר שעה קלה כאשר עלעלתי בעיתון אחר, מן השבוע שעבר, אני קורא ידיעה הפוכה בדיוק, המביאה את עדותו של מנכ"ל העירייה אילן בן עדי, בבית המשפט, כפי שהותרה לפרסום לאחר תמלול עדותו בעניינו של מאיר בן גוזי, יו"ר ועד העובדים לשעבר, שהועמד לדין במסגרת פרשת ארגון הפשיעה שפעל באשדוד. מקריאת הדברים נדמה היה, כי השופטת רויטל יפה כ"ץ והתובע עמיחי חביביאן, כמעט "לקו בהלם" מתשובותיו של בן עדי. האמת? גם אני הייתי בהלם.

מיד קיפלתי את דגל העיר אשדוד, השלכתי את פטישי הפלסטיק והתרסיסים לפח האשפה, ותוגה גדולה ירדה עליי. שמואל, אמרתי לעצמי, אתה מבין מה קורה פה? זה "תיאטרון האבסורד"( דבר שאינו מתקבל על הדעת), יד אחת בעירייה דואגת לשלטון החוק והיד השנייה מפרה אותו ברגל גסה, ואף מגדילה לעשות ומְגִנָּה על עובד בכיר בעירייה, שהודה במסגרת עסקת טיעון במרמה והפרת אמונים שיש עימם קלון. מן העיתונות: בחודש שעבר העיד מנכ"ל עיריית אשדוד אילן בן עדי במשפט שמתנהל מול יו"ר ועד העובדים לשעבר מאיר בן גוזי, ויצא להגנתו. הפרקליטות ובית המשפט מתחו ביקורת קשה על כך שהעירייה לא פעלה להשעותו או לערוך לו הליך משמעתי מאז העמדתו לדין.

בדיון נחשף גם שבן גוזי ממשיך ליהנות מרכב צמוד ומטלפון מטעם העירייה ונחשפו נורמות שהיו נהוגות בעיקר בחופי הים בעיר ואפשרו חדירה של גורמים מפוקפקים למרחב הציבורי. בן גוזי, כאמור, הודה בהסדר טיעון במרמה והפרת אמונים, אך בית המשפט טרם הכריע אם להרשיעו, וביקש חוות דעת של שירות המבחן בטרם יפסוק. במהלך עדותו אמר בן עדי שרק אם בן גוזי יורשע, יועבר הטיפול בעניינו לבית הדין המשמעתי של עובדי הרשויות המקומיות, שיכריע אם הוא יכול להמשיך לעבוד. אם לא יורשע, יטופל בין כותלי העירייה. אב בית הדין השופטת רויטל יפה כ"ץ הביעה תמיהה על דבריו: "מה ההרשעה רלוונטית? סלח לי שאני שואלת את השאלה. למה ההרשעה רלוונטית ולא עצם המעשה?". עוד הוסיפה השופטת: "מטריד אותי העניין הזה שאדוני סבור שההרשעה זה הדבר הרלוונטי. זה מה שמטריד אותי, מכיוון שמדובר בהודאה בעבירה של הפרת אמונים, שבאופן אוטומטי הפסיקה קבעה שזאת עבירה שיש עמה קלון לכן זה מטריד אותי. למה אדוני סבור שהוא צריך להמתין להרשעה ולא צריך לעשות זאת גם בלי הרשעה. זה הדבר שמפתיע אותי". בן עדי השיב: " מכיוון שאני חושב שנושא ההרשעה הוא קו הגבול". השופטת קטעה אותו "המעשה הוא רלוונטי לא ההרשעה". אתם מבינים קוראים יקרים? השופטת בהלם מתשובות תמוהות ואבסורדיות שנותן לה מנכ"ל העיר אשדוד. אבל בואו נמשיך.

התובע בתיק, עו"ד עמיחי חביביאן, הקשה בחקירה הנגדית כששאל את בן עדי כיצד מתיישבים האישומים שבהם הודה בן גוזי עם העובדה שהוא כמנכ"ל בא ויצא להגנתו דווקא, שבאה לידי ביטוי גם במכתב שהגיש לבית המשפט ובו ביקש שיאפשר לבן גוזי לחזור לעבודה. בן עדי השיב: "כל כך פשוט. סיפרתי לך איזה מצב דברים קיבלנו מגזרת החוף, את העובדה שמאיר לא היה מעורב בה. הוא לא פנה אלי מעולם". ואז פונה התובע לבן עדי ומטיח בו, שלא ברור לו מדוע למשל, בעניינו של נאשם נוסף בפרשה, רוז'ה זפרני, מרגע הגשת כתב האישום נגדו, הוחלט על הפסקת ההתקשרות עמו, ואילו מול בן גוזי, לא הופסקה עבודתו ואף לא נערך לא דיון משמעתי – "העירייה דממה", כלשונו. התובע המשיך לשאול את אילן בן עדי אם נכון שהעירייה מאפשרת לבן גוזי להמשיך ליהנות מרכב צמוד ומטלפון נייד ובן עדי ענה לו שנכון, אך הוא משלם עבורם. והעדות ההזויה הזו של מנכ"ל עיריית אשדוד, אילן בן עדי, ממשיכה וממשיכה. אתם מבינים רבותי? מנכ"ל עיריית אשדוד, אילן בן עדי, יוצא להגנתו של עובד בכיר שהודה בעבירה שיש עמה קלון, ואף מאפשר לו לקבל רכב, פלאפון ואני מניח – שממשיכים לשלם לו גם משכורת יפה מאוד כי הוא לא מושעה, ולא נתקבלה החלטה כמתבקש בעניינו. אתם מבינים את האבסורד? מחד, הם מפצירים בעובדים שלהם לשמור על החוק ולהיות נאמנים למינהל התקין, ואף לפנות למשטרה במקרה שגורמים מפוקפקים יאיימו או יסחטו אותם. ומאידך, הם מְגִנִּים על עובד שהודה בעבירה שיש עמה קלון וממשיכים להעסיקו.

meir ben guzi edit

מאיר בן גוזי.

 

בעוד אני קורא את עדותו ההזויה של בן עדי, שנדמה היה, כי אף השופטת והתובע היו בהלם ממנה, נזכרתי כי אותו בן עדי, דאג להעביר לוועדת המכרזים לראשות מנהל החינוך, על פי הפרסומים, את הטפסים של חברו אריה מיימון, לאחר המועד שנקבע למסירת הטפסים ובאופן אישי, בלא תאריך ובלא חתימת נתקבל דבר המנוגד לכל מינהל תקין. עכשיו תגיד לי אדון אילן בן עדי היקר: היכן בדיוק למדת את תרבות הניהול הקלוקלת הזו - בירוחם, או אצלנו באשדוד?. איפה בדיוק זה קרה? זה מה שאתה מלמד אותנו התושבים? שצריך להגן בכל מחיר על עובד שהודה בעבירה של מרמה והפרת אמונים?. או, אולי, סליחה, אתה מלמד אותנו, שעל עובד זוטר כמו רוז'ה זעפרני אין צורך להגן, אותו זרקת מיד, אבל על יו"ר ועד העובדים לשעבר, מאיר בן גוזי, יש להגן ולשכב על הגדר למענו?. או, אולי, סליחה, לקחת את הסלוגן "כשיש חברים לא שותים" והפכת אותו "כשיש עובדים עבריינים כן מְגִנִּים?". התרבות הזו של להגן בכל מחיר על עבריינים מוכרת לנו היטב. לא מזמן פורסם כי בנמל אשדוד עובד שהורשע במעשה מגונה בקטינה ונשלח לכלא לעשרים חודשים, לא פוטר מתפקידו והמשיך להיחשב כעובד מן המניין. מקום עבודתו נשמר למרות שהוא נכנס לכלא. אתה מבין עכשיו למה אני מתגלגל מצחוק כשאני קורא שהעירייה, שאתה המנכ"ל שלה, קוראת לעובדים למלא את עבודתם הציבורית בנאמנות מוחלטת לחוקי המדינה ולכללי המינהל. אני מקווה שאתה מבין מה זה מינהל תקין? אני מקווה שאתה מבין מה זה חוקי המדינה? כי גם השופטת רויטל יפה כ"ץ והתובע עמיחי חביביאן, תהו ולא הבינו את התנהלותך ותשובותיך. אני גם לא מבין, איך אתה יכול בכלל להמשיך בתפקידך?. איך אתה לא מתפטר מיד? אתה לא עובד כמנקה רחובות, אדוני. אתה מנכ"ל העירייה. אתה אדם בעל עמדה בכירה ביותר ומלאת השפעה. אתה אדם ייצוגי. אתה מודל לחיקוי.

אתה אדם שאמור לשמש דוגמה ומופת, ושהחוק הוא נר לרגליך. כיצד אתם שם בעירייה יכולים להתהדר בפרס החינוך, כשמסר כזה יוצא משולחנו של מנכ"ל כמוך?. איזה מסר בדיוק אתה מעביר לתלמידים ולתושבים בדרך התנהלותך? שאפשר לרמוס את החוק ברגל גסה. איזה ערכים בדיוק אתה מנחיל לכולנו? שהחוק יפה על הנייר, אבל בפועל אין צורך ליישמו. אחר-כך אתה מתפלא שהעבריינות מרימה ראש בכל פינה. האמן לי ידידי, אם זה לא היה עצוב מאוד, הייתי פשוט מת מצחוק. אבל קשה לי לצחוק, כי העיר הזו יקרה לי ולהרבה תושבים. אתה יודע, אדוני, בין שלל המועמדים המבקשים להיבחר באשדוד בבחירות הקרבות באוקטובר, מתמודד גם אלון חסן, יו"ר ועד העובדים החזק של נמל אשדוד, שחבר לממ"ק ראש העיר בוריס גיטרמן. אתה יודע, גם שם בנמל שומרים על מקומם של עובדים שהורשעו, כפי שאתה עושה במקרה של בן גוזי שהודה בעבירה. אתם יכולים להיות חבורה נהדרת. אם הוא יבחר, אתם יכולים להקים שוב לתחייה את "אבירי השולחן העגול". אה...אתה רוצה הסבר מי הם "אבירי השולחן העגול?" אוקי, הנה ההסבר: "אבירי השולחן העגול" הוא כינוי לאבירי המלך ארתור (גיבור מספר אגדות אנגליות מימי הביניים, שהפך למיתוס). האבירים היו עוזריו הראשיים של ארתור וסייעו לו בשליטה בממלכה. מעמדם היה גבוה מאוד, ועד היום "אביר שולחן עגול" משמש כינוי למקבל החלטות. המלך ארתור, שדגל בשוויון, רצה שכולם יהיו שווים לו, ולכן, על מנת שלא יהיה "ראש-השולחן", הושיב את כל אביריו מסביב לשולחן עגול, כשהוא עצמו יושב בשולחן כאחד האבירים.

אחד המאפיינים המפורסמים של אבירי השולחן העגול הוא "קוד האבירות" - קוד התנהגות אצילי ומכובד שבבסיסו נאמנות. הנה מקצת מהחוקים הבסיסיים: לא לכעוס או לרצוח - לא לבגוד לעולם, ולהתרחק מבוגדים - לעולם לא להשתמש בכוח כנגד נשים נשואות, רווקות, או אלמנות - לשמש דוגמה לפשוטי העם בהתנהלותם האישית. אני מניח, אילן בן עדי היקר, כי על מרבית הקודים תענה גם תענה. אבל באשר לקוד האחרון - "לשמש דוגמא אישית לפשוטי העם", חוששני, שלא אתה הוא "אביר השולחן העגול", הראוי לשאת עמך את "קוד האבירות" של העיר אשדוד. ולסיום, אם אתה לא מתכוון לנקות את האורוות בעירייה, אני תקווה, שהבוחרים ינקו את האורוות במקומך בבחירות באוקטובר, כולל אורוותך. "תיאטרון האבסורד", כבר אמרנו? שבת שלום.