ashdod10 logo

אשדוד מתחרדת: בעירייה הבטיחו גן ילדים, ובמקום תבנה ישיבה

דיירים שרכשו דירות ברובע ט"ז נדהמו לגלות שבניגוד לתוכניות לבנות סמוך להם גן ילדים ובית כנסת, שינתה העירייה את התוכנית ובמקום יבנו בית כנסת ו... ישיבה. "מה לישיבה ברובע שלנו?" שואל אחד מרוכשי הדירות. מועצת העיר אישרה הקמת בית כנסת ובית מדרש על פני שטח 1,800 מ"ר שיתפרס עד 4 קומות. צילקר התריע לעמוד על המשמר: "כל בית כנסת ירצה גודל כזה", אך המועצה אישרה. לטענתם  של הדיירים העירייה לא יידעה אותם לגבי שינוי התוכנית.
ענת ביגר | שני, 25 פברואר 2013 18:29

 אם חיפשתם עוד הוכחה כי אשדוד הולכת ומתחרדת, הסיפור הבא ימחיש אותה. דיירים שרכשו דירות ברובע ט"ז, נדהמו כשגילו באקראי כי מול דירתם תבנה ישיבה לתפארת. מדובר בדיירים שרכשו דירות חדשות בפרויקטים חדשים ברובע. הדיירים העתידיים שקנו דירות מפרויקטים שונים של קבלנים, ביקשו לגור במקום שלו עם אווירה פסטורלית. במקום שבסמוך אליהם ייבנה גן ילדים, כפי שהובטח להם, גן אליו ילכו ילדיהם הקטנים, עתיד להיבנות במקום בית מדרש גדול שישנה את פני המקום. במקום ילדי השכונה מתנדנדים על קרוסלה ומשחקים בארגז החול, יתמלא המקום במאות אברכים לומדי תורה, כשהחשש שהדבר יגרום לבעיות כמו איסור נסיעה בשבת.

"פתאום אני מגלה ששינו את התוכניות"

אחד מאותם רוכשי דירות סיפר ל"השבוע באשדוד": "לפני כשנה וחצי, קנינו דירה חדשה. קיבלנו מהעירייה העתק של תכנון הבנייה ומול הבניין שלנו תוכנן לבנות בית כנסת וגן ילדים. פתאום אני מגלה ששינו את התוכניות ומול הבית שלי ייבנו בית כנסת וישיבה על פני 1,000 מ"ר ועד 4 קומות. אין לי כלום נגד ישיבה, אבל מה לישיבה ולרובע שלנו, שהוא בעל אופי חילוני?"

ש. היית קונה דירה לו ידעת מראש שייבנו ישיבה מול?

"לא בטוח שהיינו קונים. ישיבה לא מתאימה לאופי המקום. אין לי בעיה עם בית כנסת, אני אדם שומר מסורת, אבלי שיבה זה כבר עסק אחר. בונים לי ישיבה מול הבית שלי, זה לא מקובל עליי".

מועצת העיר אישרה שינוי התוכנית

בישיבת מועצת העיר מיום ה- 7.12.11 הובא לאישור חברי המועצה הקמת בית כנסת ובית מדרש. את הישיבה ניהל יו"ר המועצה גבי כנפו בהיעדר לסרי, כשבין נושאי הדיון נכלל סעיף אישור החלטות ועדת משנה להקצאת קרקעות. חברי המועצה נתבקשו לאשר את הסכמי רשות ופיתוח בין עיריית אשדוד לבין עמותת "נתיב יהושוע", לצורך הקמה והפעלת בית כנסת ובית מדרש בגוש 2816 חלקה 8 ברובע ט"ז. בדיון אמר צילקר: "מקצים שטח של 1,800 מ"ר, לא זכור לי שהקצו גודל כזה לבתי כנסת. בתי כנסת וישיבות יכולים גם להבנות על 4 קומות".

צילקר, ראש העירייה בעבר מהנדס במקצועו, בעד ההקצאה אך מציע לעמוד על המשמר. "כל בית כנסת ירצה גודל כזה". צילקר הציע הצעה חילופית, לאשר 1,000 מ"ר כדי לאפשר לעוד בית כנסת לקום בסמיכות. צילקר וגלבר הצביעו בעד הצעה זו, אך היא נפלה ברוב קולות. כנפו הביא לאישור ההצעה המקורית אשר אושרה ברוב 14 חברי מועצה, למעט צילקר שיצא מהישיבה.
הדיירים העתידיים: העירייה לא עדכנה אותנו.

קוני הדירות הממתינים לסיום הבנייה המומים מהשינוי של התוכנית. שינוי שלטענתם, נחת עליהם, כרעם ביום בהיר, מבלי שאיש לא טרח לשאול לדעתם, או נתן להם אפשרות להתנגד. "זה עוד יותר מקומם שאף גורם בעירייה לא פנה אלינו, ועידכן לגבי ההחלטה לשנות את התוכנית. לאפשר לנו להחליט אם אנחנו רוצים לגור מול ישיבה. אחרי הכל מדובר בחיים שלנו". לטענת הדיירים, הם גילו את שינוי ייעוד הקרקע במקרה כשנכנסו לאינטרנט לאתר העירייה וראו את השינוי", הם קובלים בכעס.

מדובר עיריית אשדוד, אדי בן חמו נמסר בתגובה כי: "ממינהל ההנדסה נמסר כי על פי הת.ב.ע החלה על האזור, המגרש מיועד לשטח לבניני ציבור ולא חל שום שינוי בתוכניות. תכנית המתאר מאפשרת בנייה ביעוד זה 50% תכסית ועד 4 קומות.

טרם הוגשה בקשה להיתר מאחר וממתינים לאשור ההקצאה על ידי משרד הפנים, כנדרש מהליך ההקצאה.

כמקובל בחוקי הבנייה, מידע זה היה בפרסום שהוצב בשטח וכל איש יכול היה לראות שהקרקע מיועדת לצרכי ציבור.

אגב: הזכויות בשטחים המוגדרים לצורכי ציבור הם זהים בכל העיר."

בתמונה: השטח בו היה אמור להיבנות גן הילדים ובמקום זאת עתידה להיבנות ישיבה חרדית.