ashdod10 logo

אשדודים בוגדים באשדודים

לפחות קבוצה אחת ואולי קבוצה נוספת, הבטיחו משהו אחד בפה, וביצעו בפועל מעשה אחר. סכינים בגב, הפרשי קולות לא צפויים והרבה לכלוך בפריימריז הליכוש באשדוד. במילה אחת: פוליטיקה.
שי מלול | חמישי, 29 נובמבר 2012 15:17

 בכל מערכת בחירות אנחנו בדרך כלל שומעים את אותם דברים: כל המחנות בטוחים שהמנצחים הגדולים הם בזכותם, את הבגידה המכוערת עשה המחנה השני, אבל מה שכן, כולם מגיעים לחגיגת הניצחון....

כך היה גם בפריימריס של תנועת הליכוד, שהתקיים ביום ראשון, וגלש גם ליום שני בשל תקלות טכניות. בסניף הליכוד באשדוד, על כל פלגיו, עמלו במשך שבועות ארוכים כדי לסמן את המועמדים המועדפים שלהם ברשימת הליכוד, וכל צד משך לכיוון מועמדים שונים.
בסניף האשדודי יש כמה קבוצות מרכזיות. מצד אחד המחנה של שלמה פורטל ושלום (שרלי) אלפסי, אליהם חבר ברוך מרזוק, חבר מועצת העיר לשעבר, עובד אלתא בכיר ואיש אמונו של ח"כ חיים כץ. פורטל ואלפסי מנהלים את הסניף בפועל ומקורבים מאוד לצמרת הליכוד ברמה הארצית. האחים ליאון ודני בן-לולו עומדים בראש מחנה נוסף, ממ"ק ראש העירייה בוריס גיטרמן מרכז סביבו מאות עולים חדשים שהתפקדו לליכוד, פורום G הגיאורגי מרכז סביבו כמה מאות מתפקדי ליכוד אחרים. ראש העירייה יחיאל לסרי מרכז קבוצה משמעותית נוספת, קבוצה אותה מובילים לצידו של לסרי גם גבי כנפו, איריס נפתלי ודמויות בכירות נוספות. באשדוד נרשמו בסך הכל כ-60% הצבעה (כ-2,900 מצביעים) בפריימריס לקביעת רשימת הליכוד לכנסת.
חלק מהמתמודדים זכו לתמיכה חד משמעית מקבוצה מסויימת, אך היו גם כאלה שזכו לקונצנזוס כמעט מוחלט, ונמנים על מועדון ה-2,000 קולות ומעלה. היו רק שלושה כאלה: ישראל כץ, שזכה לקבל 2,253 קולות וסיים במקום הראשון באשדוד. במקום השני סיים חיים כץ שקיבל 2,154 קולות, גלעד ארדן קיבל 2,150 קולות. גדעון סער, שסיים במקום הראשון ברמה הארצית, קיבל באשדוד 1,847 קולות. יולי אדלשטיין קיבל 1,662 קולות. דני דנון זכה לקבל 1,634 קולות. סילבן שלום קיבל 1,589 קולות. ראובן ריבלין קיבל 1,553 קולות.

אחד בלב, אחד בפה

אבל עם כל הכבוד לשרים וחברי הכנסת הבכירים, הסיפור הגדול היה סביב המאבק במשבצת נציג השפלה ברשימת הליכוד. מצד אחד התמודד מאיר מלכה מאשדוד, עובד בכיר באלתא ויד ימינו של ח"כ חיים כץ. מצד שני התמודד סגן ראש עיריית ראשון לציון דוד ביתן. באשדוד היו בטוחים כי מלכה יזכה לתמיכה גורפת מצד כל הקבוצות המקומיות, כי בכל זאת לא בכל יום יש הזדמנות לשגר לכנסת נציג אשדודי חדש. ואכן, לאורך כל השבועות האחרונים מלכה זכה לשמוע מילים חמות והבטחות מכאן ועד לרחוב ז'בוטיניסקי בתל אביב, על כך שהתמיכה בו חד-משמעית. מלכה היה בטוח כי יזכה לפחות ל-90% אחוזי תמיכה, ואמר למקורביו: "תמיד יש 10% עצמאיים שפועלים על פי החלטה אישית ולא יתמכו בי, אבל אם כולם באמת יעמדו במילה שלהם, אני אנצח את הבחירות האלה".
בפועל, מלכה קיבל כמה סכינים בגב, והפסיד את מקומו בכנסת רק בגלל 127 קולות, ההפרש שהיה בינו לבין ביתן. מתוך כ-2,900 מצביעים, מלכה קיבל באשדוד 1,958 קולות ודוד ביתן הצליח לגרוף 644 קולות. במילים פשוטות, לפחות קבוצה אחת ואולי קבוצה נוספת הבטיחה משהו אחד בפה, וביצעה בפועל מעשה אחר. ליאון בן-לולו אמר בעניין זה: "זו הייתה בגידה של ממש, ואני מאוד מאוכזב מכך. עד שיש לנו הזדמנות לשוב ולשגר נציג אשדודי לכנסת מטעם הליכוד, יש כאלה שפגעו במהלך הזה. מספיק שרק 70 אשדודים היו מעבירים את התמיכה מדוד ביתן למאיר מלכה, והתוצאה הסופית הייתה אחרת".
ליאון בן-לולו התייחס להישג של הקבוצה שלו בבחירות הללו: "אם מישהו חשב שיש חלילה פיחות בכוחו של ליאון בן-לולו בליכוד, טועה טעות מרה. כל האנשים שהרצנו כמו צחי הנגבי, משה פייגלין ואריה ביבי, זכו לקבל בסביבות ה-800 קולות וזה נטו קולות שלנו. כמה אנשים המזוהים איתי עברו מסע לחצים ואיומים, אבל בקלפי הם ידעו עבור מי להצביע".
מאיר מלכה, שהפסיד כאמור מקום בכנסת בגלל 127 קולות, אמר לאחר הבחירות: "אני מקבל את התוצאה בשלוות נפש, וזה רצונו של הקב"ה. אני רוצה להגיד תודה גדולה לכל הפעילים ולכל אלה שתמכו בי מבלי להיכנס לשמות, כדי שחלילה לא אשכח מישהו. כמובן שמעל כולם אני רוצה להודות לחיים כץ, על התמיכה והעזרה הגדולה. יש בי מידה של אכזבה מהתוצאות באשדוד, ולצערי היו כאלה שהבטיחו דבר אחד וביצעו בשטח דבר שני. אין בליבי על איש ויש לי הרבה עיסוקים ודברים אחרים בהם אוכל להתרכז בשנים הקרובות".
שלמה פורטל ושלום (שרלי) אלפסי היו בין הבולטים במערכת הבחירות, וזכו להישגים משמעותיים, לאחר שרוב אלה שזכו לתמיכתם קיבלו תוצאות מרשימות בעיר הנמל. שלמה פורטל אמר: "יש כמה וכמה מועמדים שזכו לתמיכה בעיקר מהקבוצה שלנו, וזכו לסיים במקומות הראשונים באשדוד. הם הודו לנו על הפעילות המשמעותית שביצענו עבורם, ומי שמכיר אותנו יודע שאנחנו לא מתעסקים בדיבורים ובהתחייבויות שווא, אלא פורעים את ההבטחות בפועל. בסך הכל הבחירות באשדוד עברו בצורה מכובדת וראויה, ועכשיו כולנו מאוחדים סביב הרשימה המצויינת של הליכוד לבחירות הקרובות".
שלום (שרלי) אלפסי הביע את כעסו על התרגיל הפוליטי שחלק מהקבוצות עשו למאיר מלכה: "אני מתבייש שנקלענו לסיטואציה כזו שאשדודים בגדו באשדודי ועוד באדם כזה מדהים וראוי כמו מאיר מלכה. אני אומר בפה מלא שגבי כנפו ובוריס גיטרמן עבדו נגד מלכה וראינו את זה בשטח. אני מצר על כך שראש העירייה לסרי לא הצליח לשנות את ההתנהלות הזו, כי בסופו של יום מדובר במכה תדמיתית לעיר, שמועמד משלנו מקבל סטירה כואבת מחברים בכירים בסניף".
איריס נפתלי, שהייתה דומיננטית מאוד לאורך הליך הבחירות, סיכמה: "ראש העירייה יחיאל לסרי הוביל קו של רשימה מוסכמת עם גרעין מוצק של מועמדים ראויים, ואילו בנוגע לחלק קטן של מועמדים נוספים, הוחלט לחלק את התמיכה בצורה שווה בארבע רשימות שונות. זה דבר מקובל ונעשה ע"י רוב הקבוצות הגדולות בארץ, ואין כאן משהו שנעשה בהסתר, אלא היה גלוי לעיניי כולם. אני גאה על כך שרשמנו תוצאה מכובדת מאוד, ולראייה שר האוצר יובל שטייניץ, שזכה לתמיכה רק של הקבוצה שלנו, קיבל 1,277 קולות. זו האינדיקציה לכוח של הקבוצה שלנו, שהיא איכותית ומגובשת, ואני בכלל שמחה על שאר התוצאות שנרשמו באשדוד, שבהחלט הוסיפו כבוד לסניף המקומי. לצד התחושה הטובה, יש כאב גדול על ההפסד הדחוק של מאיר מלכה, ואני יכולה לומר לך שביום שישי התקשרתי אליו ואמרתי לו שלצערי יש גורם מסוים בסניף שהבטיח דבר אחד ופועל בשטח בצורה אחרת. מה שהתרעתי לצערי אכן קרה בפועל, ועצוב לנו מאוד שמאיר מלכה, אדם יקר וראוי, הפסיד את המערכה בגלל כמה עשרות קולות שהיה ניתן להעביר מצד לצד".
הפורום G הגיאורגי באשדוד, אותו מובילים בדרי בן ויו"ר עמותת נ.י.ה.ו.ל יהודה נניקשוילי, רשמו אף הם הישג מרשים, כאשר הצליחו להביא בכוחות משותפים כ-85% מהבוחרים מקרב הקהילה הגיאורגית באשדוד ומציבור נהגי מוניות העיר. למעלה מ-30 פעילים ומתנדבים פעלו כמעט ללא הפסקה במשך יומיים והצליחו להביא את המתפקדים לקלפי. בן בדרי, חבר מזכירות הפורום באשדוד, אמר כי "אני מבקש להודות באופן א_ישי לכל מאות בני הקהילה שהגיעו להצביע ותמכו במומלצי הפורום שרובם נכנסו לצמרת הרשימה. תודה עצומה לעשרות המתנדבים, לראשי הקבוצות לפעילים ולחברים הרבים שדחפו במשך שני ימי הבחירות, היה לכם חלק משמעותי בבחירת נבחרת מנצחת. לחברי הפורום הגאורגים לא היה ספק כי הצבתה של בת הקהילה ח"כ ציפי חוטבלי במקום הראשון מכל נשות הליכוד יהיה המדד להצלחת הפעילות הנמרץ של פורום G, אשר שם לו למטרה לקדם ולשלב את בני הקהילה הגאורגית המוכשרים לעמדות מפתח בשירות הציבורי. ח"כ חוטבלי זכתה לקבל באשדוד 1,388 קולות וזה הישג בלתי רגיל שלנו. לאחר שהמטרה הושגה בהצבתה של ח"כ חוטבלי במקום הראשון בין נשות הליכוד, השלב הבא יהיה הצבת מועמדים רבים ככל האפשר ברשויות המקומיות שיתקיימו בסוף שנת 2013".