ashdod10 logo

"אני אשכב כאן גם אם יצטרך שיעלה עליי דחפור. לא תיבנה כאן ישיבת כולל"

פרשת ישיבת הכולל שאמורה להיבנות ברובע ט"ז במקום גני ילדים ונחשפה לראשונה בעיתון "השבוע באשדוד" צוברת תאוצה כשביום שישי האחרון נפגשו דיירי הרובע למחאה ראשונית באתר הבנייה. "אני לא מבין למה צריך לגרום לשנאה בין אוכלוסיות."
מערכת אשדוד10 | שבת, 02 מרס 2013 15:36

 בשבוע שעבר נחשפה פרשת ישיבת הכולל בעיתון "השבוע באשדוד" שבה הובטח לדיירי רובע ט"ז לפני זמן רב כי אמור להיבנות ליד בנייני הדירות שלהם גני ילדים ופארקים. במקום זאת, גילו לאחרונה הדיירים כי העירייה מתכננת לבנות במקום, ישיבת כולל בת 4 קומות שתשמש את המגזר החרדי.

בשבוע האחרון החליטו דיירי הרובע להתאחד ולהתחיל לפעול כדי למנוע את ההחלטה השנויה במחלוקת של עיריית אשדוד. לאחר שהחלו להחתים עשרות דיירם ברובע החדש על עצומה המתנגדת לבניית ישיבת כולל הגיעו ביום שישי האחרון עשרות תושבים אל אתר הבנייה שבו עתידה להיבנות הישיבה הגדולה, במקום כאמור, גני הילדים שהובטחו להם שייבנו באיזורם כשקנו את הדירות במיליוני שקלים.

IMG 0299

המפה שעליה כתוב כי באיזור אמור להיבנות גן ילדים

חיים זיטון, אחד הדיירים הגר ברובע יחד עם בתו שהיא בעצמה קנתה דירה עם בעלה אמר ל'אשדוד10': "יש לי כאן שתי דירות, גם לי וגם לבת שלי. הבטיחו לנו פארק וגן ילדים ורק לפני שבוע גיליתי שבכלל מתכננים לבנות כאן ישיבת כולל. אני לא מבין למה צריך לגרום לשנאה בין יהודים? למה הם עושים את זה? אין לנו בעיה שייבנה כאן בית כנסת, אנחנו בעד מסורת ואני בעצמי כל יום מתפלל בבוקר, כולנו יהודים אבל לא ישיבת כולל זה כבר מוגזם ולא קשור לאיזור שלנו."

בהתבוננות קצרה בין הדיירים שהתאגדו באתר הבנייה כדי למחות על ההחלטה ניתן להבחין במכנה משותף בין כולם, מדובר בסביבה חדשה וצעירה של תושבים איכותיים שלא מחפשים צרות ובעיות אך החלטת העירייה הביאה אותם להשמיע את קול צעקתם. זיטון המשיך בכעס ואמר: "עד היום לא היה כאן שום מתח בין תושבים, כולם חיים באמונה של 'איש איש באמונתו יחיה' אבל אז באים ומכניסים לרובע שלנו עצם זר שלא קשור לכאן ומעורר אנטגוניזם. למה הבת שלי תהיה צריכה לפחד להסתובב כאן עם מיני? זו זכותה ואני בעצמי לא אומר לה מילה כלום. מה הם רוצים לגרום בהחלטה הזו? לגרום לשנאת אחים?"

IMG 0289

זיטון לא הצליח להירגע לאור ההחלטה שעליה שמע רק לפני שבוע והפנה אצבע מאשימה ללא אחר מאשר ראש העיר, יחיאל לסרי: "לפני הבחירות הוא עשה רושם של בנאדם מאד נחמד וליברלי, ראינו רופא סימפטי אבל מסתבר היום שמאחורי החיוך הנחמד שלו מסתתר אחד שיעשה הכל כדי להשיג את האינטרסים האישיים שלו, אין לו שום שיקול מקצועי וענייני, מה שמעניין אותו זה רק איך לשרוד על חשבון האוכלוסייה." זיטון לא עצר והמשיך לירות את חצי ההאשמה: "אין לו רגישות לראש העיר, הוא לא מחובר למה שקורה בעיר, הוא מנותק. הקשר היחיד שיש לו לכל העניין שקורה כאן זה שהוא יודע שהסיכוי היחיד שלו להיבחר על ידי מעמד הביניים הוא אפסי ולכן הוא בונה על החרדים כי הוא יודע שרק שם הוא ייבחר."

לשאלה האם הוא חושב שהמחאה שלהם תתרום למשהו ענה זיטון: "אני אשכב כאן. אני והילדים שלי נשכב כאן ואני מאמין שכל הזוגות הצעירים ישכבו כאן. גם אם יצטרך שיעלה עליי דחפור לא יהיה כאן כולל. ושוב אני מאד מכבד את הדת והיהדות אבל אני רוצה שאנשים יחיו וייתנו לחיות."

לתושבי הרובע היה חשוב להבהיר כי היזמים שבנו את הבניינים שלהם לא ידעו כלל במה מדובר מהסיבה כי אחד מהבניינים הסמוכים התחיל להיבנות כבר לפני שלוש שנים והחלטה להקים ישיבת כולל התקבלה רק לפני שנה. לשאלה אם באמת ההחלטה התקבלה כבר לפני שנה איך זה שהם יודעים את זה רק עכשיו ענה זיטון: "הסתירו את ההחלטה. ככל שקרובים יותר לבחירות ככה יש יותר אינטרס בקולות החרדים."

IMG 0298

אייל אפריאט, אחד ממובילי המאבק ומי שמתרוצץ בין כולם כדי להעצים את המאבק של הדיירים למען ביטול תכנון ישיבת הכולל ובניית הגנים אמר ל'אשדוד10': "יש היום התארגנות כדי שלא יוקם כאן כולל של 4 קומות. הבטיחו לנו גני ילדים, אנחנו שכונה צעירה, זה לא רובע שמתאים לכולל אנחנו מתארגנים כדי שיהיו כאן שני גני ילדים."

לשאלה כמה נחושים הם לדעתו במאבק להשגת המטרה שלהם ענה: "יהיה כאן גן ילדים גם אם אני אצטרך לשים אוהל ולישון שם. לא יהיה כאן כולל."

לאחר חשיפת הפרשה בשבוע שעבר אמר דובר עיריית אשדוד, אדי בן חמו בתגובה ל'השבוע באשדוד': "ממינהל ההנדסה נמסר כי על פי הת.ב.ע החלה על האזור, המגרש מיועד לשטח לבניני ציבור ולא חל שום שינוי בתוכניות. תכנית המתאר מאפשרת בנייה ביעוד זה 50% תכסית ועד 4 קומות.טרם הוגשה בקשה להיתר מאחר וממתינים לאשור ההקצאה על ידי משרד הפנים, כנדרש מהליך ההקצאה.כמקובל בחוקי הבנייה, מידע זה היה בפרסום שהוצב בשטח וכל איש יכול היה לראות שהקרקע מיועדת לצרכי ציבור.אגב: הזכויות בשטחים המוגדרים לצורכי ציבור הם זהים בכל העיר."

תגיות: