ashdod10 logo

אמו של הנרצח דוד חדד ז"ל: "הוא גזר על הבן שלי עונש מוות וקיבל רק 25 שנה"

  בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר ביום חמישי לפני שבועיים 25 שנות מאסר על אליהו עשור, לאחר שהורשע ברצח חברו דוד חדד ז"ל באוגוסט 2010 * כן חייב ביהמ"ש את עשור לשלם 200,000 שקל פיצויים למשפחתו של חדד * משפחתו של דוד מתקשים לקבל את גזר הדין. "מגיע לו להירקב בכלא כל חייו" אמרה האם, קורין חדד.
ענת ביגר | שני, 10 יוני 2013 07:41

 

מאסר בפועל של 25 שנה, זה גזר הדין שהטיל בית המשפט המחוזי בבאר שבע על אליהו עשור, תושב אשדוד בן 20 שהורשע על פי הודאתו ברצח חברו דוד חדד ז"ל באוגוסט 2010. ביהמ"ש אף גזר על הנאשם לפצות את משפחתו של דוד ז"ל בסך 200,000 שקלים.

בדצמבר האחרון הודה עשור והורשע, זאת במסגרת הסדר טיעון בין הצדדים. כתב האישום תוקן ובמסגרת ההסדר הודה עשור למיוחס לו והצדדים יבקשו עונש מאסר שהוא לא מאסר עולם ופיצויי למשפחתו של דוד שבית המשפט יקבע.

לפי עובדות כתב האישום המתוקן, שהוגש על סמך העובדות שהוכחו במהלך ניהול המשפט, מדובר באירוע שהתחיל בוויכוח סתמי בין שני חברים ונגמר בדקירות סכין ושימוש במכשיר "שוקר". הנאשם דקר את המנוח באמצעות סכין מספר פעמים, היכה אותו ובעט בו, בכוונה לגרום למותו, תוך כדי שהמנוח מנסה להתגונן, צועק, בוכה ומתחנן שהנאשם יניח לו, קורא לעזרה וצועק "הצילו". המנוח ניסה להתרומם והנאשם דקר אותו דקירה נוספת בבטן, בכוונה לגרום למותו. המנוח פונה לבית החולים כשהוא במצב אנוש, מחוסר הכרה ומונשם, לאחר שאיבד דם רב כתוצאה מהדקירות שדקר אותו הנאשם. כל ניסיונות ההחייאה כשלו. ב"כ התביעה עו"ד עפרה לוי, עתרה לבית המשפט להחמיר בעונשו של הנאשם ולהטיל עליו לשלם פיצויי מקסימלי למשפחת הקורבן. מנגד, עתרו עורכות הדין של הנאשם רויטל סויד ומירב גרינברג להתחשב בנסיבות חייו של הנאשם.

הסדר הטיעון הושג לאחר שההגנה הביאה חוות דעת של פסיכיאטר מומחה שקבע, בין היתר כי הנאשם היה קורבן לאירוע בשנת 2009 בו הותקף בשנתו כנראה באמצעות אבן וספג חבלה קשה בראשו.

לפי כתב האישום המקורי עולה כי ב- 28.8.10 יום שבת בצהריים התפתח ריב בין הנאשם לנרצח, שהיו חברים וכי הנאשם נפגע לאחר שהנרצח קילל את אמו ואמר לו "אל תדאג... עוד יבוא הבום שלך ותקבל אותו". במוצאי שבת התקשר עשור לחדד וביקש לעשות סולחה. בשעה 01:00 אסף חדד ז"ל את עשור ברכבו לאחר שחזר מבילוי בחוף הקשתות. עוד עולה כי בתוך הרכב התפתח ויכוח וחדד עצר את הרכב."עשור יצא מהרכב כשהוא מחזיק ביד אחת שוקר חשמלי וביד השנייה סכין ארוכה".

למקום נקלעו חברים של השניים, שהכירו היטב את חדד וראו שרכבו של חברם הטוב חונה בצידי הכביש. הם ראו את עשור מתסובב ליד הרכב כשהוא חמוש בשוקר ובסכין, ופנה אליהם בשאלה האם הם ראו את חדד. כעבור דקות ספורות חדד חזר אל הרכב, ומכתב האישום עולה כי עשור רדף אחרי חדד שניסה להימלט, תפס אותו, הימם אותו בעזרת השוקר והחל לדקור אותו בכל חלקי גופו. חדד נפל לרצפה, ועשור לא הרפה. הוא דקר אותו עשרות פעמים, בעט בו, והיכה אותו בידיו, תוך כדי שחדד מנסה להתגונן ומתחנן בפני עשור שיעזוב אותו לנפשו ואף זועק לעזרה. עוד עולה כי לאחר שהוא סיים לדקור את המנוח ברח הנאשם כשהוא זורק את הסכין בין השיחים.

כאמור, בית המשפט בהרכב השופטים חני סלוטקי, מרדכי לוי ושלמה פרידלנדר אימץ את הסדר הטיעון במלואו. ביהמ"ש אומנם היה קשוב לתסקיר שעסק במשפחת חדד ותיאר כי בעקבות הרצח התפרקה המשפחה והיא לא מתפקדת, אך החליט, לאור חוות הדעת הפסיכיאטרית לקבל את ההסדר. "נסיבותיו האישיות של הנאשם אכן מלמדות כי לא יהא זה צודק לגזור על הנאשם מאסר עולם. לפיכך, יפה עשו ב"כ הצדדים כאשר השכילו להסכים שהנאשם יורשע לפי הודאתו ברצח, אך יגזר עליו עונש כבד הנופל במעט ממאסר עולם", כתבו השופטים בגזר הדין.

בפרקליטות הביעו שביעות רצון מגזר הדין לאור חוות הדעת הפסיכיאטרית, שיש מקרים שחוות דעת כזו עלולה לגרום להרשעה בהריגה, אך בפרקליטות מציינים בסיפוק כי עשור הורשע בסעיף המקורי רצח. עו"ד עפרה לוי מפרקליטות מחוז דרום אמרה בסוף הדיון: "הפרקליטות ניהלה את תיק הרצח במשך שנתיים, נשמעו כל העדים, וכשהתקבלה חוות הדעת הפסיכיאטרית הנ"ל – נערך הסדר טיעון במסגרתו הנאשם הודה והורשע ברצח, הוסכם, לאור חוות הדעת הפסיכיאטרית, שחל סעיף 300א לחוק העונשין והצדדים המליצו לבית המשפט להחמיר עם הנאשם כאמור, למרות חוות הדעת הפסיכיאטרית".

"הרוצח גזר על הבן שלי עונש מוות הגיע לו מאסר עולם"

משפחתו של דוד ז"ל קיבלה בכעס רב את גזר הדין. הוריו של דוד ו-9 אחיו ממאנים להתנחם. אמו קורין חדד זעקה לאחר גזר הדין ואמרה: "הרוצח גזר על הבן שלי גזר דין מוות, ועל משפחת חדד מאסר עולם בכלא של אובדן ואבל. כלא שאין בו חגים או שחרור מוקדם. הגיע לרוצח מאסר עולם, שיירקב בכלא עד יומו האחרון. הוא צעיר וקיבל רק 25 שנים מהם הורידו את ימי מעצרו וביחד עם ניכוי שליש הוא יוכל לצאת לחופשי ולשקם את חייו. והבן שלי ?!".

dvid hadad mother

אמו של דוד חדד ז"ל

 

משפחת חדד זועמת על משפחתו של הרוצח. לדברי האם קורין ההורים שידעו שהבן שלהם עם עבר פלילי ומסתובב עם סכין. הם שילמו לפסיכיאטר שכתב חוות דעת שעזרה לבן שלהם. "אבא של הרוצח טוען רבני והאם מורה. אני קוראת למשרד החינוך ולעירייה לא לתת להם לעבוד בחינוך. איך אנשים שנכשלו עם הילד שלהם יכולים לחנך ילדים", זועקת קורין מעמקי נשמתה. כן טוענת משפחת חדד כי ביקשה מהעירייה להציב פסל אנדרטה במקום הרצח לזכר בנם לטענתה "כדי למנוע אלימות מבני הנוער. אבל בעירייה לא הסכימו ודרשו מאיתנו כסף להנצחת הבן שלי". קורין שבורה מגזר הדין. "אנחנו לא יכולים לעשות כלום. המדינה שלנו רחמנים בני רחמנים. מרחמים על רוצח אבל לא על משפחה שלמה שלא חיה מאז הרצח. הגיע לרוצח עונש מאסר עולם שיירקב בכלא עד יומו האחרון".

תגיות: